13 Temmuz 2024

Fazlo Kilo ve Cinsellik

cinsel-saglikFazla kilo uzun zamandır Amerika’nın mücadele ettiği bir durumken artık ülkemizde bu mücadelenin içine girmiş ve Sağlık Bakanlığı çalışmalarını aktif bir şekilde sürdürmektedir. Ayrıca cinsellik ve cinsel sorunlar da ülkemizde daha rahat konuşulabilir, tedavi edilebilir , ulaşılabilir, tartışılabilir hatta son 10 yıldır ‘temel cinsel eğitim’, ders kitaplarında bile yerini almıştır.

Sağlıklı bir hayat ve cinsel yaşam için fazla kilo büyük bir sorundur. Kilolu insanların da cinsel ihtiyaçları ve istekleri vardır. Ancak fazla kilo, hareket yeteneğini kısıtlar, bedensel aktivite ve performansı azaltır. Bu da hem kişiyi hem de partnerini zorlayabilir.

Fazla kilo hormon değişimini başlatır ve vücutta olumsuz etkiler yaparak cinsel yaşamı olumsuzetkiler ve kişide cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir. Sadece dış görünüşü etkilemekle kalmayan fazla kilo, kişinin ruhsal dengesini de olumsuz etkileyebilir.

Yapılan çalışmalar, kişilerdeki kilo ya da şişmanlık ile cinsel işlev bozukluğu arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Problemler içinde en sık görülen Erkeklerde sertleşme sorunu, kadınlarda ise kendine güven olarak belirlenmiştir. Amerika’ da yapılan bir araştırmada, kilolu erkeklerin kilolarının sadece yüzde 5’ini vermesi ile sertleşme sorunu ve cinsel istekte iyileşme sağlandığı belirtilmiştir. Ayrıca kilo vermenin ve insülin duyarlılığını geliştirmenin testesteron hormonu üretimini ve cinsel performansı arttırdığına da dikkat çekiliyor.

Kilo verilmesi ile doğru orantılı olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel yaşamı iyileştirdiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ortalama % 15 civarında kilo verildiği zaman cinsel açıdan kendine güven, cinsel istek, çıplak görünebilme, cinsel ilişkide rahatlık, cinsellikten zevk alma gibi bir çok faktörde zorlanmanın azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, kadınlarda kilo verme kontrolü sağlandığında hamile kalma, hamilelik süreci, kısırlık ve menopoz ile ilişkili risk faktörlerinin oldukça azaldığı belirlenmiştir.

Daha sağlıklı bir hayat ve cinsel yaşam için fazla kilolardan kurtulmak bir seçenek değil yaşam amacı hale getirilmelidir. Bunun için gerekli kontrollerden geçerek hem diyet hem de hormonal vb. dengelerin belirlenmesi gerekir. Sonrasında uzmanın size özel hazırladığı ve takip ettiği diyet programı ile birlikte gerekli olanların yapılmasına başlanması çok önemlidir. Fazla kilo kaderiniz değildir.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …