13 Temmuz 2024

Evliliğinizi Geleceğe Ertelemeyin

gunaydinPek çok insanın yaptığı gibi zamanınızın çoğunu “bir gün yapacağım” diye evliliğinizi geleceğe ertelemeyin. Bir gün eşimle güzel bir yemeğe çıkacağım, bir gün eşimle tatile çıkacağım, bir gün eşimle güzel bir haftasonu geçireceğim…

Bu örnekler saymakla bitmez. Her zaman da bütçe ve zaman olmadığından yakınılır. İki çocuk annesiyim ve biliyorumki eğer dikkatli olmazsak bu istekler gün geçtikçe gelişen ve değişen aile yaşamı içinde baskılanıp duracak ve geriye baktığımızda o değerli zamanlar asla geri gelmeyecek, evlilik harcanıp gidecek. Ve bir bakacaksınızki eğer.., bir gün.. gibi ifadelere takılıp kalmışsınız.

Yani evliliğinizi geleceğe erteleyerek devam ettirmeyin. Bunu sağlamak için birkaç öneri;

Gelecekte yapacağım düşüncesiyle kendinize ve eşinize yani evliliğinizi geleceğe yatırmayı durdurun. Yapılacaklar listesini ikiye ayırmakla başlayın; Birinci kategori bugün yapılacaklar ve yapılması gerekenler. İkinci kategori daha sonraki gün yapılmayı bekleyecekler.

Zamanı verimli kullanın:

Alışveriş için markete gitmek, arabaya benzin almak, mutfağı temizlemek, çamaşır yıkamak…mutlaka bugün yapılmalı diye düşünülürken eşinizle bir kafede kahve içmek, birlikte sinemaya gitmek veya bir akşam yemeği yemek…başka bir günü yapılmayı bekleyebilir diye mi düşünüyorsunuz? Evet günlük işler önemlidir ama bekleyebilir. Alışverişten sonra bir yorgunluk atmak için zaman mı yok? Bence bir kahve içmeyi sıkıştırmak sizin elinizde. Alışverişlerde yaptığım gözlemlerimde ellerinde market arabasıyla aynı anda eşlerin alışveriş yaptığını gördüm. Bu süre birlikte sohbet etmek için fırsat gibi görünebilir halbuki eşlerin çoğu bu süre içinde daha çok gergin anlar yaşamaktadır. Oysa market içinde iki araba alıp listeyi bölüşerek yarı zamanda bitecek bir alışverişten arta kalan zamanla çıkışta yorgunluk atıp kahvenizi yudumlarken sohbet etmek daha keyif verecektir. Buna benzer pek çok işi eş zamanlı yaparak kendinize zaman ayırmak çocukların üzerinde de olumlu etki bırakacaktır.

Bugünün değerini bilin:

Sabahları uzun uyku, yatakta kahvaltı, çocukları parka götürmek, eşinizle yürüyüşe çıkmak ve güzel bir aile yemeği yemek için hayeller kurmak için çoğu kişinin zamanı ve enerjisi yok çünkü her sabah kafamızda pek çok düşünceyle ve yapılacaklar işler listesiyle kalkıyoruz. Zamanımızın çoğunu anlamsız işlere takılıp değerli zamanları kaçırıyoruz. Zaman akıp gider ve aynı zamanda çok ama çok değerli. Bugünün değerini anlamak ve değerlendirmek ise bizim elimizde. Bir yerden başlayın. En basitinden sabahları günaydın deyin ve güne gülümseyerek uyanın. İş sorunlarınızı eve taşımayın, çalışmıyorsanız zamanınızın çoğunu teleizyon izleyerek ya da arkadaşlarınızla dedikodu yaparak geçirmek yerine ailenizle birlikte paylaşacağınız eğlenceler düzenlemeyi planlayın, çocuklarınızla kaliteli zaman geçirip onları destekleyin, eşinize hoşuna gidebilecek süprizler hazırlayın.

Bütün bunları yarına ertelemeyin. Karar verdiğiniz an, bugün yapın.

Bunu Gördünüz mü?

Mutlu Annelerin Sırrı

Birçok kişi, maddi değişikliklerin insanları daha fazla mutlu hale getireceğini düşünüyor ancak araştırmalar, çevremizde bir …