21 Temmuz 2024

Ev Yapımı Oyuncaklar Yaratıcılığı Artırır

el-yapimi-oyuncaklarÇocuklar için oyun ve oyuncak vazgeçilemez ikili. Oyun oynamayan ve oyuncağı olmayan çocuk varmıdır yeryüzünde sanmıyorum. Hangimiz çocukken ceviz kabuğuyla, suyla, çamurla sokaklarda oynamadıkki. Günümüzde vitrinleri süsleyen oyuncakların çocuğunuzun zekasını geliştirmek için birer araç olmakla birlikte çeşitlilikleri ve fiyatlarının yüksekliği aileleri zorlamaktadır. Çocuğunuzun zekası ve hayal gücünü geliştirmek için illaki rengarek, cazip oyuncaklarla dolu mağazalara koşuşturmanız gerekmiyor. En cazip oyuncaklar hemen yanı başımızda üstelik de ekonomik. Ev yapımı oyuncaklar saymakla bitmez. İşte size öneriler;

Hangimiz annemizin ya da babamızın kıyafetleriyle oynamadıkki. Onları taklit ederken kendi kişiliklerine yön vermeye başlayan çocuğunuz bırakın yüksek ökçeli ayakkabılarınızla, eşarplarınızla oynasın. Dedelerinin, ninenelerinin gözlüklerini taksın. İleriye dönük kişilik gelişim ve tercihleri konusunda kendi seçimlerini yapsınlar.

Tencere tava bir de tahta kaşık verin eline bakın ne kadar eğlenecek. Çıkan gürültü onun müzik ile tanışmasını ve gücünü keşfetmesini sağlayacak bir araç olabilir.

Koyu renkli bir çarşaf iki de sandalye işte size içinde günlerce oynayabileceği hatta içinde uyuyabileceği çadır yapmanız için gereken malzemeler.

Tuvalet kağıdı ya da gazeteden hazırlayacağınız kedi merdivenlerine biraz da balon ilavesiyle partiye bile hazırlanabilirsiniz.

Nohut, fasülye biraz kağıt veya karton, yapıştırıcı da varsa yaratabileceği sayısız kombinasonlar biraz da sulu boya desteği ile renklendirme muhteşem sonuçlar elde etmenizi sağlayacak.

Her evde bulunan patates, mütiş şekiller yapabileceği en güzel malzeme. Biraz kağıt ve sulu boya ile yaratacağınız sayısız patates baskısıyla yapılmış şekillendirme matematikte herkezin en zorlandığı geometri sorularını çözmesine belki de yardımcı olacak.

Su olmadan oyun olur mu? Çocukların vazgemeyecekleri oyun malzemesi suyla oynamak. Banyoda ona bir kaç tas, kova ile çocuğunuz bir şans verin bakın neler oluyor. İlave olarak suda yıkanabilir boyalar, renkli sabunlar, plastik bartak, tabak aklınıza gelebilecek herşey. Suyla oynamayı seven çocuk banyo yapmaya da gönüllü olacaktır. Güvenliğini sağlama konusunda dikkatli olmanızı öneririz. Ayağına kaymaz ayakkabı veya oynadığı yere kaymaz tabanlık yerleştirmeniz faydalı olacaktır.

Kısa veya uzun delikli makarna birazda renkli ip işte size kolyeler, bilezikler.

İkili veya üçlü dalında kiraz veya vişne ile kulaklara küpe üstelik meyva yemeye ilgisini artıracaktır.

Plastik kapaklı bir kavanoz içine koyacağınız çeşit çeşit makarna, mercimek, nohut, fasülye ile yaratacağnız ilk müzik aleti ile çocuğunuzu dakikalarca oyalayabilirsiz.

Renkli kartonlardan yapacağınız tren için çok uzağa gitmeye gerek yok. Rengarek vagonları yaratmak için renkli karton ve ip, yapıştırıcı, dikiş kutunuzdaki kullanılmayan düğmeler ile yaratacılığınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Bir top gazete kağıdı, biraz yapışkan bant, sulu boya ile de renklendirerek yapacağınız boy boy, renk renk toplar keyifli anlar geçirmenize yardımcı olacaktır.

Örgü bilen anneler iş başına. Artık yünlerden yapacağınız bebekler, patikler, toplar sizi de mutlu edecektir.

Birlikte kurabiye kalıpları ile yaratacağınız hamur oyunları hatta kurabiyeler çocuğunuzun özgüvenini artırabilir.

Unutmayın ki, çocuğunuz için en güzel oyun sizinle birlikte geçirdiği zamandır. Birlikte yaratacağınız sayısız ev oyuncakları ile bütçenizi korumakla kalmaz çocuğunuzun hayal günü, el becerisini geliştirmiş olursunuz.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …