18 Temmuz 2019
Ana Sayfa / Ergenlik / Ergen Duvarını Aşmak

Ergen Duvarını Aşmak

ergen-iletisimiErgenler nasıl sevilmez ki ! Heyecan verici, sinir bozucu, enerji dolu, muhteşem eğlenceli ve sempatikler. Çocukken size herşeyi olduğu gibi anlatan bu minikler ergenlik dönemine girdiklerinde size set çekerler. Bu durum gerçekten zordur. Ergenler kendilerini odalarında izole ederek sizi uzak tutabilirler ve bu durum ebeveyn-ergen iletişimini zorlaştırır. Ergen duvarını aşmak onları anlamakla başlar.

Her şeyden önce sabırlı olun. Olabildiğince sakinliğinizi koruyun. Birer birey olma yolunda olan ergenin saygılı, anlayışlı, sorumluluk sahibi ve sevgi dolu olmasında sizin tutumlarınızın katkısı olduğunu unutmayın.

Günümüzde ergenleri anlamak zor çünkü çağımızda ergen olmak bizim ergenlik dönemimizden çok farklı. Teknoloji, onlar için bir nimet olduğu kadar lanet bilgiye erişimi kolaylaştırmıştır. Onların yeterli olgunluğa ulaşmadan pek çok şeye erişimleri kolaylaşmıştır. Teknoloji bu anlamada işleri zorlaştırmaktadır. Toplum, eğitim sistemi, öğretmen, antrenör ve aile beklentileri ergenlerin canını çıkarmaktadır. Bu nedenle, yorgun, stresli ve kendilerine ayıracak zamanları yoktur. Dalgın ve düşüncelidirler.

Ergen duvarını yıkmak, sürekli dır dır yapmakla, bağırıp çağırmak, sinirli ve gergin, stresli yaklaşımlar ile yıkılamıyor maalesef, tam tersi daha da yükseliyor.

Ergen duvarını yıkmak, onların dünyasına bir adım atmak ve elinizden gelenin en iyisini yapmakla başlar. Ne kadar çok orada olursanız o kadar çok onlarla iletişim kurma şansına sahip olursunuz. Onların gittikleri yerlere izleyici olarak sizde gidin. Onlara nefes alacakları imkanlar tanıyın. Onları oyun oynarken, aktivitelerinde ve performansları konusunda destekleyin. Başkalarıyla kıyaslamayın ve beklentilerinizi çocuğunuzun özelliklerine göre ayarlayın. Ve hayatlarının kabusu değil renk katan biri olun.

Ergen duvarı yıkmak için oyun bulunmaz nimet. Futbol, basketbol, voleybol, bisiklete binmek hatta bilgisayar oyunları… Birlikte yapmaktan hoşlanacağınız her hangi bir oyunu oynayın. Göreceksiniz ki, kapıları açacak. Ergen çocuğunuz istediğinde arkadaşlarını eve davet etmesine izin verin. Oyunun gücünü göz ardı etmeyin.

Ergenler genellikle en tuhaf zamanlarda konusmaya karar verirler. Bu zamanlarda konuşmaya hazır olurlar çünkü sizin hiç beklemediğiniz anlardır bunlar. Bütün bir akşam bir ton soru sorarsınız ama bir tek kelime söylemezler, cevap alamazsınız fakat tam yatmışken veya siz meşgulken kapıda belirerek konuşmaya karar verirler ! Bu anlarda tam kendilerini açmışken konuşmaya dalın aksi halde şansınızı kaybedersiniz.

Ergenlerin sorularına sadece evet ya da hayır şeklinde cevaplar vermeyin. Hazır soru sormuşken fırsat bu fırsat deyip sizde onu rahatsız etmeden sorguya çekin ve onu kendinize çekmeye çalışın. Bunu başarırsanız onu doğal yolla farkına varmadan daha derine çekip bir çok şey paylaşabilirsiniz. Sabırlı olun ve cevaplarını dikkatlice dinleyin. Sezgilerinizi kullanın ve bazen bir kelime çok şeyi ifade edebilir.

 

Bunu Gördünüz mü?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Psikolojik bir Hastalığın Habercisi mi?

Toplum arasında tırnak yeme alışkanlığı sadece görüntüsel olarak kötü düşünülmemekte aynı zamanda aşağılanma, duygusal acı …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.