3 Aralık 2023

Emzirmeyi Sonlandırmak

emzirmeEmzirmeyi sonlandırmak sanıldığı kadar zor değil. Zor olan annelerin emzirmeyi nasıl bırakılacağını bilememesi ve endişe duymalarıdır. Bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü ile emzirilmesi DSÖ-Dünya Sağlık Örgütü tarafından salık verilmiş ve bu görüş ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından kabul görerek anneler emzirme konusunda teşvik edilmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi ve diğer sistemlerinin gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, anne ile bebek arasında en güçlü duygusal bağın kurulduğu emzirme dönemi uzun bir süre olmakla birlikte anne için yorucudur da. Bu kutsal görev olmaktan çıkıp bebeğinizle geçirdiğiniz en keyifli ve duygusal anlar yaşadığınız bir dönemdir. Nevar ki, bu dönemin de sonlandırılması gerekmektedir.

Emzirme ne zaman bırakılmalı;

Sorunsuzca bu dönemi atlatmak için hem anne hem de bebek için uygun zamanda ve hazır olunduğunda emzirmeyi sonlandırmak gerekir. İlk 6 ay sadece anne sütü yeterli gelirken 6 aydan itibaren ek besinlere, katı gıdalara geçiş anne sütüne ek olarak yapılır. Özellikle çalışan anneler uzun soluklu emzirme dönemini daha erken sonlandırmak isteyebilirler. Her ne şekilde olursa olsun bebeğin boy-kilo eğrisi doğrultusunda doktor tavsiyesi ile emzirmeyi sonlandırmak şart.

Emzirmenin Sonlandırılması için Faydalı Bilgiler;

  • Her şeyden önce annenin kararlı ve tutarlı olması gerekmektedir. Eğer anne bu konuda endişeli ve stresli ise sütten kesme işlemi aksayacaktır çünkü bu durum bebeğe de yansır.

  • Bebeğin anne sütünden vazgeçmesi kolay olmayacatır. Bu nedenle bebeğinde huzursuzlanması normal olup annenin sabırlı olması gerekmektedir.

  • Sütten kesme sürecine başlanma kararı alındığında bebeğinde rahat olduğu bir dönem tercih edilmelidir. Bu dönem bebeğin sağlıklı olduğu yani diş çıkarma, hasta olduğu ya da bebekte strese neden olabilecek değişimlerin bakıcı değişikliği gibi olmadığı bir dönemde başlanmasını öneririz.

  • Emzirme birden bire kesilmemeli basamak basak bıraktırma tercih edilmelidir. Bu süreç annenin de göğüslerindeki süt bezlerinin kesme işlemine adapte olması için uygun zamanı sağlayacaktır ve bebeğin de tepkisinin daha aza indirecektir.

  • En çok önerilen yöntem önce öğlen ve ikindi sütünü kesmekten başlamaktir. Daha sonra basamak basamak azaltılarak bir ay-iki ay kadar bir süre içinde tamamlanmalıdır.

Bunu Gördünüz mü?

Emzirme Artık Çok Kolay!

Emzirme oldukça yorucu ama bebek ile anne arasında bir ömür taşınacak sevgi bağlarının kurulduğu mucize …