8 Aralık 2019

Diyabet ile Yaşamak

diyabette-beslenmeSize veya ailenizin bir üyesine ya da çevrenizde tanıdığınız bir kişiye Diyabet tanısı konulduğunda bu durum aklınıza pek çok soruyu beraberinde getirir. Diyabet ile günlük yaşamınızı nasıl iç içe oturtacağınızı ve diyabetli olmanın getirdiği hayatınızı nasıl idame edeceğiniz konuları kafanızda dönmeye başlar.

Diyabetli olmak veya diyabetli biriyle yaşamak bazen üstesinden gelinemeyecek bir zorluk gibi görünür. Bu durum çok normal bir duygudur. Şok, korku, kızgınlık ve sinirlilik bazen baş edilemeyecek duygular olabilir.

Bir ömür diyabet ile yaşamak başlangıçta kabullenilmesi zor duygu gibi gelsede hastalık ile anlaşma yapmış gibi benimsemek uygulanacak tedavinin başarılı olmasında ve yaşam tarzınızdaki değişikliklere bir an önce adapte olmanız açısından çok önemlidir.

Diyabet tedavi edilmez, yükselmiş kan şekeri kontrol altına alınmaz ise beraberinde getireceği kalp ve damar hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, göz hastalıkları vs üstesinden gelinemeyecek bir durum oluşturur.

Diyabette en önemli nokta; sizin veya yakınınızın hastalıkla nasıl bir uyum içinde olması ve neler bilmesi gerektiği ve yakınlarının da bu duruma karşı nasıl önlemler alınması gerektiği konusunda bilgilendirilmenizdir. İster insüline bağlı Tip 1 Diyabet, ister insüline bağlı olmayan Tip 2 diyabet olsun ihtiyacınız olan ilaçlarınızı düzenli kullanmayı, kan ve idrar testlerinizi yaptırmayı ihmal etmemenizdir.

Diyabetli hasta insülin hormonunu ya salgılamaz ya da yeteri kadar salgılayamaz. Bu durumda kan şekeri seviyesi çok yükselir. Beraberinde aşırı idrara çıkma vücudunuzu susuz bırakır. Bakteriyal veya viral kaynaklı enfeksiyonlar ise bu durumu daha da kötüleştirir. Susuz kalan vücut enfeksiyonun neden olduğu vücut ısısnın artmasıyla daha da sıkıntı verici olur ve hatta hastaneye yatma durumunda kalınır. Ciddi susuzluk ve çok yüksek kan şeker seviyesi hem Tip 1 Diyabet hemde Tip 2 diyabet hastalarında ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Addison’s hastalığı, astım, romatoit artrit gibi bir başka hastalığınız var ise bu hastalıklar için kullandığınız steroid olarak adlandırılan ilaçlarınız kan şeker seviyenizi daha da yükselteceğinden mutlaka doktorunuzu bilgilendirip ilaçlarınızı almayı durdurmamalısınız. Endokrinoloji uzmanı doktorunuz ilaçlarınızı tüm bu durumları göz önünde bulundurarak tedavi edecek ve ilaçlarınızı düzenleyecektir.

İşte bu nedenlerden dolayıdır ki, Diyabetin kontrol altına alınması şart ve hastalıkla uyum içinde yaşam biçiminizi yönlendirmeniz önemlidir.

Diyabet ve Hastalıkla Anlaşmak için öneriler;

  • Öncelikle panik yapmayın. Her türlü şikayet ve emin olmadığınız durumları doktorunuza sormak için çekinmeyin.

  • Her türlü normal olmadığını düşündüğünüz bir durum söz konusu ise insülin veya diğer antidiyabetik ilaçlarınızı almaya devam ediniz. İştahınız normal zamandan daha fazla olsa dahi ilaçlarınızın dozunu tavsiye edilen biçimde almaya devam ediniz ve doktorunuza başvurunuz.

  • Başlangıçta kan şekerinizi sıkca kontrol ediniz veya ettiriniz.

  • Vücudunuzun sıvı ihtiyacını iyi düzenleyiniz. Az ve sık yiyip, şekersiz içecekler tüketiniz.

  • Ağzınızda aseton gibi koku oluşursa derhal hastaneye başvurunuz.

  • Veya iştahınız kapalı, canınız hiç bir şey yemek istemiyor veya hasta gibi hissediyorsanız; günlük ana öğünleriniz yerine atıştırmalık ara öğün yiyeceklerini veya enerji verecek yiyecekler (portakal suyu, limonata gibi) tercih ediyorsanız; Kusuyor veya ağzınızdan sıvı gelmesini kontrol edemiyorsanız en kısa sürede medikal yardım almanız gerekmektedir. Hastaneye başvurunuz.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.