13 Temmuz 2024

Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

dis-agrisi-nedirDiş sağlığı için zararlı olarak bilinen şekerli besinler, şekerlemeler, tatlılar vs diş üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddelerdir. Bisküvi, şeker, çukulata, kola gibi her an elimizin altında olan bu gıda maddeleri dişlerin üzerine yapışıp kalan ve asit oluşturan maddelerdir. Günümüzde diş çürüğü oluşumunun da başlıca nedenleridir. Bunları belirli bir düzen içinde tüketmek diş ağrılarına temel teşkil eden diş çürüklerinin önlenmesi için gereklidir.

Diş ağrısı çocuklarda sık görülen bir sağlık problemidir. Diş ağrısı genelde diş çürümesinden meydana geldiğini herkez bilir. Ayrıca, diş minesinin zarar görmesi, diş eti iltihabı veya yirmilik dişlerin çıkması sırasında oluşan ağrı, diş ağrılarını oluşturan diğer faktörlerdir. Diş ağrıları aşırı zonklama ile dayanılmaz bir hal almadan, acı çekme haline dönüşmeden bir Diş Doktoruna gitmek gereklidir. Diş hekiminin gerekli tedaviyi uygulamasıyla birlikte diş ağrılarına çok kısa sürede kesin çözüm bulursunuz.

Diş Doktoruna gidene kadar ne yapılabilir?

Diş ağrısı genellikle sizi geceleri yakalar ve bir diş hekimine ulaşamazsanız, ağrınızı hafifletmek için evde uygulayabileceğimiz bazı yöntemler aşağıda sıralanmıştır. Ancak, unutmayınız bunlar ağrıya temel teşkil eden, gerçek problemi çözmez. Sadece diş ağrınızı diş doktoruna gidene kadar hafifletebilir.

  • Ağrıyan dişin olduğu çeneye dışarıdan buz ile kompres yapın.
  • Sık sık tuzlu ılık su ile gargara yaptırın ve ağrıyan bölgeyi hafifce diş fırçası ile fırçalayarak temizleyin.
  • Daha önceden doktor veya eczacınız tarafından tavsiye edilmiş bir ağrı kesici ilaç varsa verebilirsiniz.
  • Dişin ağrıyan bölgesindeki diş çürüğüne ezilmiş karanfil ile masaj yapın.
  • Karanfil yağına batırılmış bir parça pamuğu ağrılı dişin üzerine bastırın. Karanfil yağı – * Eugenol ağrıyı hafifletir.
  • Bir tutam karanfil ezip, suda kaynatıp, süzdükden sonra ılınmasını bekleyin ve bu suyla gargara yaptırın.
  • Karanfil çiğnetin.
  • Çürüyen dişin üzerinde ezilmiş 1-2 diş sarımsağı bir süre bekletin.
  • Ilık su ile gargara yaptırın

 

 

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …