16 Şubat 2019
Ana Sayfa / Güncel Konular / Diş Sağlığı Hakkında Bilinmeyenler

Diş Sağlığı Hakkında Bilinmeyenler

Sağlıksız diş ve diş eti, sadece ağız bölgesinde sorunlara yol açmaz. Yapılan araştırmalara göre, diş sağlığı ile vücudumuzdaki bazı hastalıkların arasında birtakım ilişkiler bulunuyor. Kalp damar hastalıkları, diyabet, mide rahatsızlıkları hatta erken doğuma kadar birçok hastalık sağlıksız diş ve ağız olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının neden olduğu hastalıklardan korunmak için günde birkaç dakika diş fırçalamaya ayırmak yeterli.

Bilimsel çalışmalar, ağız ve diş sağlığının kalp damar hastalıkları ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca doğumsal kalp hastalığı olanlar, yapay kalp kapakçığı taşıyanlar ve akut eklem romatizması geçirenlerde çürük ve iltihaplı diş etleri tedavi edilirken, işlem öncesi antibiyotik yapılması önem taşır. Çünkü halk arasında ‘Beta’ olarak bilinen Beta Hemolitik Streptekok bakterisi ağız boşluğunda yer alır. Bu bakterinin tam olarak tedavi edilmemesi; kalp rahatsızlığı olan kişilerin diş tedavileri sırasında endokardit yani kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın iltihaplanmasına yol açabilir.

Düzgün ve sağlıklı dişler, rahatça gülebilmeyi ve güveni artırır. Çapraşık dişler ise özellikle ergenlikte psikolojik sorunlara yol açabilir. Gülerken ağzını açamayan ya da konuşmak için ağızlarını açtıklarında rahat olamayan gençler kendilerini de iyi ifade edemez. Dişlerin düzenlenmesiyle ilgilenen ortodonti uzmanları, çok küçük yaşlardan itibaren bu yönde tedaviyi uygulayabilir. Böylece sorunlar çok ilerlemeden çözülebilir.

Çürük ya da iltihaplı dişler dışında, ağızdaki sorunların bir diğeri de eksik dişlerdir. Ağız içerisinde tek taraflı, birden fazla eksik dişin bulunması sonucu çiğneme sırasında çene eklemelerine farklı kuvvetler baskı yapar. Bu da ilerleyen süreçte çene eklemlerinde ağrı, kulak çınlaması, baş, boyun ve omuzlara kadar yayılan sırt ağrılarına neden olabilir.

Yatmadan önce ağız sağlığınıza ayıracağınız 5 dakika sizi diş çürüklerinden ve diş eti hastalıklarından koruyabilir. İşte diş fırçalamanın faydaları:

  • Yatmadan önce 5 dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın.

  • Ağız kokusu diş sağlığı ile yakından ilgilidir. Koku yayan bakterilerin büyük çoğunluğu dil sırtında bulunur. Bu nedenle dişler fırçalanırken, dil sırtının da temizlenmesi şarttır.

  • Kullanılan diş fırçasının diş etlerini tahriş etmemesi gerekir. Bunun için fırça başının küçük, kıllarının seyrek ve uçlarının yuvarlatılmış olmalıdır.

  • Diş ipi kullanımı ağız, dolayısıyla vücut sağlığı korunmasının olmazsa olmazları arasında yer alır. İdeali, diş fırçası ve diş ipinin birlikte kullanılmasıdır.

Bunu Gördünüz mü?

Kronik Orta Kulak İltihabı

Kronik orta kulak iltihabı; kulak zarı delinmesi ve dış kulak yolundan iltihaplı akıntı ile karakterize …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.