21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Eczacıanneyim Mutfağı / Damla Çikolatalı Muffin

Damla Çikolatalı Muffin

Çocukların severek yiyeceği damla çikolatası ile süslenmiş damla çikolatalı muffin tarifi besleyici olduğu kadar yapılışı da çok kolay.

Muffin ile kek arasındaki farkı biliyor muydunuz?

Malzemeleri aynı olmasına rağmen kendi içindeki malzeme oranlarının farklı ve yapılış tekniğinin farklı oluşu birbirinden farklı isimlendirilmelerine neden olmuş.

Muffin yapılırken ıslak ve kuru malzemeler ayrı ayrı kaplarda, kendi aralarında karıştırılır ve en son olarak ıslak malzeme kuru malzemeye eklenir. Bu nedenle de muffin hamuru kek hamuruna göre daha kalın iken kek hamuru daha sıvıdır. Ayrıca muffin daha yağlı ve şekerlidir.

Malzemeler (24 adet);

  • 3 adet tam yumurta

  • 1 su bardağı şeker (pudra şekeri tavsiye edilir)

  • 1 su bardağı tam yağlı süt

  • 1 su bardağı sıvı zeytin yağı

  • 3 su bardağı un

  • 1 paket kabartma tozu

  • 1 paket vanilya

  • Bir avuç Damla çikolata

  • 12’li muffin kalıbı

  • Yeteri kadar muffin pişirme kağıdı

Yapılışı;

Yumurlalar ile şekeri geniş bir kasede çırpın. Hemen sonra yalnızca sıvı yağ ve sütü birlikte köpürünceye kadar çırpınız. Ayrı bir kasede un, kabartma tozu ve vanilyayı alıp karıştıralım. Daha sonra un karışımına sıvı karışımı ilave edip karışana kadar karıştırınız.

Fırını 170 ºC ayarlayın bu arada muffin kalıbına pişirme kağıtlarını yerleştirin. Elde ettiğiniz hamurun yarısını 12 adet muffin kağıdına bir kaşık yardımıyla dağıtın. Üzerlerine damla çikolata ilave edin ve 30-35 dk fırında pişirin. Dilerseniz damla çikolata ilavesi yapmadan sade olarak da hazırlayabilirsiniz. Bir adet tepsınız varsa iki seferde pişirmeniz gerekecek. Bu nedenle ikinci pişirmede fırın sıcak olduğundan 20-25 dk yetmektedir.

Afiyet Olsun !

Bunu Gördünüz mü?

Mısır Unlu Cevizli Kek

İçerdiği mısır unu nedeniyle daha uzun taze kalabilen, çocuklar için besleyici, ağızda kolaylıkla dağılan lezzeti …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.