16 Şubat 2019
Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi ve Eğitimi / Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz onu daha iyi anlamanıza ve onun da kendini anlaşıldığını hissetmesine etkili olur. Anlaşıldığını hisseden her birey uyumlu davranışlar içine girmeye daha meyillidir.

Okul çağı çocuğu artık şevkat ve özen dolu kreş ortamından rekabet ve başarının hakim olduğu bir ortama geçiş yapmıştır. Bu durum artık tam anlamıyla toplumsal ortamıdır. Kreş yaşantısıyla sosyal gelişimi başlamış ve gelişmiştir. Ve artık bu becerileri kullanma zamanı ilkokul ortamıdır. Bu beceriler özbakım, sosyal duygusal, motor, zihinsel becerilerini, akademik ve kişilerarası beceriler olarak göstermesi ve ilerletmesi gerektiği noktasıdır. Okul öncesi dönemde bu becerilerini hem aile hem okul öncesi kurum tarafından, ne kadar öğrenme, geliştirme ve pekiştirme fırsatı yaşadıysa ilkokul ve sonrasında çocuk o kadar şanslıdır.

Okul çağı çocuğu kendisine ve gelişmekte olan vücuduna karşı olumlu tutum geliştirme, akranlarıyla iyi ilişkiler kurmayı öğrenme, uygun kız erkek rollerini öğrenme, kişisel bağımsızlık kazanma, okuma yazma sayısal alanlarda temel beceriler geliştirme vb. gibi birçok alanda artıkkişisel öğrenmelerini ve olgunlaşmasını, gelişerek ilerletmeye devam edecektir.

Bu yaşam yolunda her bireyin kendini algılayış biçimi, ne kadar sevdiği ve kendine saygı duyduğu önem arzeder ki bu benlik saygısıdır. Okul çağı çocuğunda da çok önemlidir.

Düşük benlik saygısı her türlü başarıya giden yoldaki en büyük engellerden biridir. Çocuklarınızda düşük benlik saygısını oluşturmamak ve benlik saygısını geliştirmek için siz anne babalara birkaç önemli tavsiyede bulunmanun tam sırası:

  • Kendisine ve geleceğini güvende hissetmesini sağlayın ki emniyet duygusu gelişin.

  • Başkaları tarafından kabul görmeye ve sevilmeye ihtiyaç duyar ki bu ait olma duygusudur.

  • Çocuğunuza verdiğiniz sözleri tutun ve sözlerini tutması için fırsat verin ki kişise yeterlilik duygusu gelişsin.

  • Çocuğunuzun kişisel yeterliliğini zorlayacak şekilde ne çok az ne de çok fazla beklentiler yüklemeyin.

  • Çeşitli etkinliklere katılması ve etkinliklerde aktif rol alması için olanaklar tanıyın ki katılımcılık girişimcilik duygusu gelişsin.

  • Yapabileceği, deneyebileceği beklenti ve olanaklar sunun. Böylece kendini ifade edebilir, muhakeme edebilir, problem çözebilir ve yaptığı davranışların sonuçlarını hesaba katabilir ki, bu da kendini kontrol ve disiplin duygusuna hizmet eder.

  • Sadece başarıları için değil, aynı zamanda çabaları, ufak çaplı değişimleri ve ilerlemeleri için de övgüde bulunun.

  • Her birey her alanda başarılı olamayabilir. Çoklu zeka nedir öğrenin. Çocuğunuzun hangi alanlarda güçlü olduğunu bilin ve zayıf alanlarını destekleyin. Siz de her alanda başarılı değilsiniz sonuçta.

Özetle;

Çocuğunuzu sevin, saygı duyun, cesaretlendirin , destekleyin, rehber olun, takdir edin..ve en önemlisi ona bol bol sarılın!

Unutmayın..O sizin en değerli varlığınız.

Bunu Gördünüz mü?

Yaramaz Çocuk ile Nasıl Başa Çıkarım?

Yaramaz çocuk ile baş etmek zor gibi görünsede büyümekte olan miniklerinizin neden yaramazlık yaptıklarını, direndiklerini, …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.