17 Şubat 2019
Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi ve Eğitimi / Çocuklarda Öfke ve Kontrolü

Çocuklarda Öfke ve Kontrolü

Çoğu zaman öfke bize ait bir duygu olduğu düşünülsede çocuklarda daha yoğundur ve bunu yaşamak, yaşayan kişiye maruz kalmak pek çok kişiyi olduğu gibi çocukları da ürkütür. Öfkenin çevreye etkisi oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Özellikle çocuklar bu duyguyu sıklıkla yaşanabilmektedir. Çocuklarda öfke ile başa çıkmanın yolları nelerdir?

Çocuklarda öfke;

Çocuklar kendi varlıklarını etrafındakilere gösterebilmek için öfke kontrolünü daha zor sağlarlar. Bebekler öfkelerini ağlayarak, kollarını sallayarak, bacaklarıyla tekme atarak anlatırlar. 18 aylıkdan sonra çoğu annenin deyimiyle öfke “sinir krizi” şekline dönmektedir. 2 yaşın sonuna doğru yemek yeme, uyuma, yıkanma gibi basit gündelik etkinliklerde bile gözlemlenebilen bu krizler, kendilerini ifade etmeye başladıkça yani konuşmaya başladıklarında ve çocuğun gelişmesiyle paralel yavaş yavaş azalır. 6 yaşından sonra okul dönemi ile birlikte öfke konusunda daha hassas ve dikkatli olunmalıdır.

Çocuğun öfkesiyle ne zaman ilgilenmeli?

 • Çocuğun öfkesi başkalarına karşı fiziksel saldırılara ısırma, saç çekme, vurma, tekmeleme vs gibi dönüşüyorsa,

 • Çocuk hemen hemen her gün öfke nöbetleri geçiriyor ve yaşıtlarıyla sık sık sorunlar yaşıyorsa,

 • Hata yaptığında veya bir oyunda kaybettiğinde, kendine veya eşyalara ya da başkalarına zarar verme eğilimi gösteriyorsa,

 • Hemen hemen her alanında öfkelenecek bir şey buluyorsa,

 • Daha önce baş edebildiği durumlara artık öfke nöbetleri – sinir krizleri olarak tepki veriyorsa,

Bir uzmandan yardım alınması gerekebilir. Ebeveynler çocuklarının öfke nöbetlerine karşı nasıl davranacaklarını bilemeyebilirler. İşte size bir kaç öneri;

Öfkeli çocuk nasıl kontrol edilmeli?

 1. Öncelikle çocuğunuzu dinleyin ve öfkelenmesine neden olan olayı anlamaya çalışın. Sonra çocuğunuzun neye sinirlendiğini anlamasını sağlayın.

 2. Bunun için sakin kalmalısınız. Öfke, büyükler için olduğu kadar çocuklar içinde yoğun bir duygu birikimi ve patlamasıdır. Çocuk öfkelendiği zaman, ona kızmak, onu azarlamak çocuğu durdurmaya çalışmak onun daha çok öfkelenmesine ve bu ifade yöntemlerinin kalıcı olmasına sebep olabilir.

 3. Çocuğun sakinleşmesini bekleyin. Onun bu tepkiyi vermesi için sebep olan olayı ona sorarak anlatmasını sağlayın ki, neye öfkelendiğini anlayabilsin. Bunu yaparken çocuğunuz farkında olmadan sakinleşmiş olur ve duygularını ifade edebilmeyle birlikte tanıyabilme fırsatı da tanımış olursunuz.

 4. Eğer kızdığı olayı, konuyu, kişiyi vs anlarsanız ve anlarsa, öfkelenmesine neden olan duygu ve düşüncelerini de çocuğunuzun anlamasını sağlarsınız.

 5. Öfkelenmesinin temelinde yatan “asıl duygu ve düşünceyi” çözdükden sonra bağırmak, kızmak, ısırmak veya ağlamak gibi tepkilerinin yerine nasıl bir tutum içinde olması gerektiği konusunda ona daha kolay yardımcı olursunuz.

 6. Öfke veya sinir krizi geçirmek yerine kendisi için daha etkili olabilecek tutum ve davranışlarıkendisinin bulmasını ve bunları denemesini öğüt verebilirsiniz.

 7. Bundan sonrası bu olumlu tutum ve davranışlarının kalıcı olmasını sağlamak Bunun için öfkelenmek yerine sakin kalarak başa çıktığı durumlar için onu açıkça takdir edin.

 8. Öfkesini içine atmamasını sizinle paylaşması konusunda çocuğunuzla anlaşma yapın. Ve olumlu sonuçları hakkında konuşun, tartışın.

 9. Bazı çocuklar kendini resim çizerek ifade ederler. Çizdiği resim üzerinde ona sorular sorarak onu konuşturun ve problemini anlamaya çalışın.

 10. Sabırlı olun ve çocuğunuzla sürekli iletişimde kalın. Unutmayın ki, kötü bir davranışın yerine olumlu bir davranış koymak veya değiştirmek en az 21 gün sürmektedir.

Çocukların gelişiminde duyguların, duyguları ifade etmenin ve yönetmenin öğretilmesinde ebeveynlerin etkisi büyüktür. Bu nedenle siz de ondan beklediğiniz gibi davranarak  onlara örnek olmalısınız böylece gelişimlerinde ve ileriki yaşamlarında onların mutlu ve huzurlu bireyler olmasını sağlamış olursunuz.

Bunu Gördünüz mü?

Disleksi – Öğrenme Bozukluğu

Disleksi; Okuma Bozukluğu olarak Öğrenme Bozuklukları içinde tanımlanır. Diğer öğrenme bozuklukları; Matematik Bozukluğu ve Yazılı …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.