30 Mayıs 2024

Çocuk ile Yolculuk Keyiflidir

seyahat-eden-cocukTatiller her zaman keyiflidir ister yazın ister kışın. Ancak çocuklu ailelerin tatile çıkmadan önce yolculuklarını çocuklarının durumuna göre ayarlaması ve gerekli önlemleri alması önemli. Uzun yolculuklarda çocukların sağlığı ve rahatı anne-babanın da rahatlığı ve mutluluğudur.

Çocuk ile Yolculuk sırasında nelere dikkat edilmeli?

Çocuğunuz hasta ise;

Çocuğunuzun aktif bir enfeksiyonu varsa özel arabanız ile yolculuk planlamıyorsanız hem çocuğunuzun ve kendinizin hem de diğer yolcuların sağlığını göz önünde bulundurarak yolculuğunuzu ertelemeyi tercih edin. Çocuğunuzun belirlenmiş veya bilinen bir hastalığı varsa doktorunuza danışarak tatilinizi planlayın.

Yanınızda bulundurabileceğiniz ilaç ve gereçler;

Çocuklarınız için pediatrik yani çocuklar için olan ürünler kullanmak şartı ile Ağrı kesici, ateş düşürücü, mide bulantısını kısmen önleyen damla ve/veya fitil, antiseptik solüsyon ve steril gazlı bez, yara bandı, makas, ateş ölçmek için derece, pişik kremi vs bulundurun. Çocuğunuzun sürekli kullandığı ve reçteli ilaçlarını mutlaka yanınıza alın.

Çocuklar çabuk sıkılır, ilgilenin;

Uzun yolculuklar bizler için olduğu kadar çocuklar için de yorucu ve sıkıcı olabilir. Bu nedenle çocuklarla yolculuk sırasında oyunlar oynamak, şarkılar söylemek, masallar anlatmak, kitap okumak, yol ve çevre hakkında onları bilgilendirmek keyifli bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Gerekirse sık mola verip bu duraklamalar sırasında çocuklarınızla oyunlar oynayabilirsiniz.

Arabanızda “Çocuk Koltuğu” kullanın;

Çocuklarınızın güvenliği için arabanızda çocuğunuzun kilosuna uygun “Çocuk Koltuğu” kullanın. Çocuk koltuğu kullanamayacak büyüklükteki çocuklarınızın ve sizin emniyet kemerlerinizin bağlı olduğundan emin olun.

Arabanızın temizliğine dikkat edin;

Yolculuğa çıkmadan önce ve yolculuk sırasında arabanızın temizliği önemlidir. Çocuklarınızın ve kendi sağlığınız için arabanın klima temizliğini yaptırın. El ve yüz temizliği için ıslak mendil, kağıt havlu vs bulundurun. Yolculuk sırasında çöplerinizi bir çöp torbasında toplayıp duraklamalarınız sırasında atınız. Ayrıca çocuğunuz ve kendi sağlığınız için toz tutmayan paspasları tercih edin.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …