14 Nisan 2024

Çocuk Bakımı ve Doğru Bilinen Yanlışlar

dondurma-yiyen-cocuklarGeçmişten günümüze kulaktan kulağa aktarılan birçok bilgi, çevre yönlendirmeleri bebek ve çocuk bakımı sırasında doğru bilinen yalnışlar ile çoğu zaman anneleri zor duruma düşürebilmekte, doğru bilgiye ulaşmalarını engelleyebilmektedir. Doğru bildiğimiz bazı yalnışlara göz atalım;

Bebek, fazla kucağa alınmaz! Yenidoğan bebeğinizi emzirmek, sevmek, altını değiştirmek, konuşmak için kucağınıza almalısınız. Anne ile bebek arasında bu dönemde kurulan sevgi ve güven bağı için şevkatle kucağa almak çok önemli. Bu dönemde istekleri karşılanan, sevgi ve güven hisseden bebeğinizin ileriki yaşlarında uyku, beslenme düzeni sağlamanız sizin için de onun içinde daha kolay olur. Özellikle ilk üç ay bebeğinizi sık sık sevgiyle kucaklayın.

Şişman çocuk sağlıklıdır! Şişmanlık sağlık göstergesi değildir. Şişmanlık hem çocukluk çağında hem de erişkinlik döneminde çocuğunuzun kalp-damar sağlığı, diyabet, hipertansiyon, ortapedik bozukluklar gibi hastalıklara yatkınlığını artırır. Dengeli beslenen çocuk size zayıf görünse de sağlıklıdır. Doğumundan çocukluk dönemine kadar olan süredeki boy-kilo eğrisi her bebek ve çocuk için farklı olacağından bebeğinizin kendi eğrisi içinde dengeli beslendiği sürece büyümesi takip edildiği sürece zayıf olması sorun teşkil etmez.

Çocuğu üşütmemek için kalın giydirmek! Kalın giydirmek onların terlemelerine ve dolayısıyla daha sık hasta olmalarına neden olur. Bebeklerin kan dolaşımları daha hızlıdır. Bu nedenle kendi giydiğinizden daha fazla giydirmek çok yarar sağlamaz. Ancak serin ve soğuk havalarda dışarıda geçireceğiniz zamanlarda örneğin pusetlerine naylon koruyucu örtmeniz gibi önlemler almanız yeterli olacaktır.

Dondurma hasta eder! Üretim şartları bilinen sağlıklı üretilmiş dondurma yemeklerden sonra çocuğunuz için müthiş kalsiyum kaynağı olan büyük küçük kimsenin vazgeçemeyeceği bir besin türüdür. Ayrıca kış aylarında akşamları yemekten sonra tüketmenin kimseye zararı yoktur. Boş mideye verilmemeye dikkat edilmesi ve son kullanma tarihi yakın veya gemiş ürünler tüketilmemelidir. Ayrıca, viral kaynaklı hafif boğaz enfeksiyonlarına karşı bile az dondurma yemenin zararı yoktur. Boğazı nemlendirerek, şişkinliği alır, çocuğu rahatlatır.

İştah açıcı vitamin şurubu vermek yararlıdır! İştah açıcı vitamin şurupları çocuk yeterli ve dengeli besleniyorsa hiç gerekli değildir. Ancak çocuğunuzda yeterli büyüme sağlanamıyor ve yeterli beslenmesini engelleyecek bir sağlık sorunu varsa doktorunuzun kontrolü ve önerisi dahilinde vitamin şurubu vermenizi öneririz.

Midesini üşüttü, kusuyor! Kusma ve bulantı, karın ağrısı, gaz çıkarma hatta ishal mide üşütmesi nedeniyle olmaz. Mide ve bağırsaklarda viral veya bakteriyal kaynaklı enfeksiyonlar ya da zehirlenmeler nedeniyle oluşur.

Banyo yaparsa üşütür! Banyo sonrası ceryanda kalarak üşütürse hasta olur. Gerekli önlemleri aldığınız sürece bebeğiniz veya çocuğunuz banyo yapmakla hastalanmaz. Hatta, hasta olan çocuk bile kısa banyo yaptırıldığında rahatlar, ter ve toksinlerden arınır, tıkalı burnu açılır. Hergün uyku öncesi kısa banyo bebeğinizin uykusunu düzene koymanıza yardım eder.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …