18 Temmuz 2019
Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi ve Eğitimi / Çocuğunuzun Yazısını Geliştirin

Çocuğunuzun Yazısını Geliştirin

resim-cizen-cocuklarResim çizmenin hep eğlenceli olduğunu düşünürüz. Fakat öğrenmeye katkısı düşündüğümüzden daha fazla. Çocuğumuzun ilk resmine hayranızdır. Çocuğumuzun erken yaşlarına rağmen yazı yazmadan önce resim çizemeyi öğrenmeleri onların ilk iletişimidir.
Okul öncesi eğitimin çoğunluğu resim çizme ve boyama üzerine kurulu. Parmak boyama ile minik ellerin geniş kağıtlar üzerinde yaptığı kocaman ayırdedici şekiller, evler ve güneşli gökyüzü.. büyük heyecana, kutlamalara neden olup evin buzdolabısının üzerinde ya da panalorda yer alır.
Okul başladığında hiç kimse resim çizdirme veya boyama işine gereken ciddiyeti vermez. Okul yaşına gelen çocuğun resim çizme işlevinin yerini yazı yazma işlevi alır. Onların resimleri bir dekorasyon malzemesi olarak değerlendirilir. Artık herkez çocuğun gerçek yazı yazma olgusuna odaklanır. Oysaki resim çizmenin fonksiyonunu yalniş değerlendiren bizler öğrenmeye olan katkısını ciddi olarak gözardı etmekteyiz. Henüz yazı yazmaya yeterli olamayan çocuğun kendini ifade etmesi için ne yapmasını bekliyoruz?
Resim çizme yazı yazmadan daha aşağıda değerlendirilmemeli çünkü resim ve yazı her biri ayrı ayrı iletişim sistemi olup her biri çocuğun iletişimde birikimini göstereceği farklı alanlardır.

Resim Çizmek Yazmayı Nasıl Geliştirir?

Resim çizmek ve yazı yazmak birbirini destekler. Yazı yazmaya başlamadan önce resim çizen çocuğun yazısı daha iyi olacaktır. İyi bir yazı yazabilmek zaman alır çünkü çok yönlü gelişmişlik ve çok çeşitli kelime yapısı gerektirir.
Yazı yazmada ilk kelimeri dökmeden önce yazacağımız konulara konsantre olup, düzenleyip başlarız. Dolayısıyla resim çizmek çocuğun düşüncelerini düzene koyabilmesini sağlar. Resim çizmeden önce çocuğun ifade edeceği konu kafasında elleri aracılığıyla şekillenir.
Resim çizmek illaki yetenek gerektirmesi gereken bir durum değildir. Ancak çocuklar resim çizmeye doğal olarak yeteneklidirler. İllaki herkez ressam olacak diye bir durum yok nevar ki, okul öncesi başlanan resim çizme olgusu ilkokul sıralarına da taşınmalı ve çocuklar desteklenmelidir.
Herkezin kendini ifade edebilmesi ve iletişim kurması için resim çizme işlevinin öğrentilmesi ve öğrenmeye teşvik edilmesi gerekir. Unutmayalımki, her birimiz doğuştan bu yeteneği çocukluk dönemlerimizde uygulamışızdır. Çocuğunuzun yazısını geliştirin, resim çizdirin.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.