12 Haziran 2024

Çocuğunuzun Yazısını Geliştirin

resim-cizen-cocuklarResim çizmenin hep eğlenceli olduğunu düşünürüz. Fakat öğrenmeye katkısı düşündüğümüzden daha fazla. Çocuğumuzun ilk resmine hayranızdır. Çocuğumuzun erken yaşlarına rağmen yazı yazmadan önce resim çizemeyi öğrenmeleri onların ilk iletişimidir.
Okul öncesi eğitimin çoğunluğu resim çizme ve boyama üzerine kurulu. Parmak boyama ile minik ellerin geniş kağıtlar üzerinde yaptığı kocaman ayırdedici şekiller, evler ve güneşli gökyüzü.. büyük heyecana, kutlamalara neden olup evin buzdolabısının üzerinde ya da panalorda yer alır.
Okul başladığında hiç kimse resim çizdirme veya boyama işine gereken ciddiyeti vermez. Okul yaşına gelen çocuğun resim çizme işlevinin yerini yazı yazma işlevi alır. Onların resimleri bir dekorasyon malzemesi olarak değerlendirilir. Artık herkez çocuğun gerçek yazı yazma olgusuna odaklanır. Oysaki resim çizmenin fonksiyonunu yalniş değerlendiren bizler öğrenmeye olan katkısını ciddi olarak gözardı etmekteyiz. Henüz yazı yazmaya yeterli olamayan çocuğun kendini ifade etmesi için ne yapmasını bekliyoruz?
Resim çizme yazı yazmadan daha aşağıda değerlendirilmemeli çünkü resim ve yazı her biri ayrı ayrı iletişim sistemi olup her biri çocuğun iletişimde birikimini göstereceği farklı alanlardır.

Resim Çizmek Yazmayı Nasıl Geliştirir?

Resim çizmek ve yazı yazmak birbirini destekler. Yazı yazmaya başlamadan önce resim çizen çocuğun yazısı daha iyi olacaktır. İyi bir yazı yazabilmek zaman alır çünkü çok yönlü gelişmişlik ve çok çeşitli kelime yapısı gerektirir.
Yazı yazmada ilk kelimeri dökmeden önce yazacağımız konulara konsantre olup, düzenleyip başlarız. Dolayısıyla resim çizmek çocuğun düşüncelerini düzene koyabilmesini sağlar. Resim çizmeden önce çocuğun ifade edeceği konu kafasında elleri aracılığıyla şekillenir.
Resim çizmek illaki yetenek gerektirmesi gereken bir durum değildir. Ancak çocuklar resim çizmeye doğal olarak yeteneklidirler. İllaki herkez ressam olacak diye bir durum yok nevar ki, okul öncesi başlanan resim çizme olgusu ilkokul sıralarına da taşınmalı ve çocuklar desteklenmelidir.
Herkezin kendini ifade edebilmesi ve iletişim kurması için resim çizme işlevinin öğrentilmesi ve öğrenmeye teşvik edilmesi gerekir. Unutmayalımki, her birimiz doğuştan bu yeteneği çocukluk dönemlerimizde uygulamışızdır. Çocuğunuzun yazısını geliştirin, resim çizdirin.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …