13 Temmuz 2024

Çocuğunuzu Sevinyorsanız Acı Çekmesine İzin Verin?!

aglayan-cocukÇocuğunuzu sevdiğiniz zaman hiçbir şey onu acı içinde olsa bile yaralayamaz. Çocuklarda büyükler gibi ister fiziksel olsun ister ruhsal stres yaşarlar ki, bunu ebevyn olarak izlemek çok zordur. Çocuklarımızı gerçekten seviyorsak, onlara bir erişkin olabilme yolunda ve daha sonrasında hayatta güçlü durabilmeleri için yardımcı olmak gerekli.

Anne ve babalar doğal olarak çocuklarımızın hayatından acıyı uzaklaştırmak isteriz. Fakat bu durum her zaman onlar için en iyisi midir? Belki de değil. Size bu konuda vereceğimiz fikirler kulağa çılgınca gelebilir. Tamamiyle çocuğunuzu bırakın acı çeksin demiyeceğiz ama acı hayatın doğal ve normal bir parçasıdır. Bu nedenle büyümenin gereği olarak insanlar acıyı bilmek ve onunla nasıl başa çıkabileceğini öğrenmek zorundalar.

Özellikle çocuklarda acı çeken çocuğa destek olmayın veya bırakın, ilgilenmeyin kendi başa çıksın demiyoruz. Fakat evevyn olarak onlara konforlu, acıyı minumuma indiren ve hayatlarını kolaylaştıran ortamlar hazırlıyoruz. Onlar için acıdan, stresten, sıkıntıdan, mücadeleden uzak, herşeyi önlerine serdiğimiz ortamlar yaratıyor ve böyle olması için ön ayak oluyoruz. Bunu sağlamak için de etrafımızdaki herşeyi kontrol altında tutmaya çalışıyoruz.

Oysa, fiziksel veya ruhsal acı doğal olarak çocuğun tanıması ve onunla nasıl başa çıkacağını bilmesi gereken hayatın normal akışında olan bir duygu.

Acı yoksa kazanımda yok”. Çocuklarımızı her durumda rahat olsunlar, üzülmesinler, acı çekmesinler diye herşeye müdahale etmemiz onların ileride daha zor anlar yaşamalarına neden olur. Sürekli korumacı, önleyici ve müdahaleci olmak onların gerçek hayatta ayakta kalmalarını zorlaştırır.

Çocuk her hangi bir nedenle acı çektiğinde onları desteklemek, sevdiğinizi hissettirmek ve yol göstermek en doğru yol gibi görünüyor. Ayrıca belli temeli verdikten sonra zaman zaman kendi kendine acıyla baş edebilmelerine müsade edin. Gözlemleyin, gerektiğinde müdahale edin ve her zaman sevginizi hissettirin. Unutmayın sizin sevginizden güç alacaklar ve bir ömür taşıyacaklar. Seviyorsanız yeterli ölçüde acı çekmelerine müsade edin.

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …