30 Eylül 2022

Çocuğum Bizimle Uyuyor

cocuk-ebevyn-ve-uykuBir çocuğun kendini güvende hissedebileceği en önemli ayrıntılardan biri sınırların çizilmesi ve kuralların işletilmesidir. Burada kurallardan kastımız tek yanlı bir otorite değildir. Yani çocuğun kendi yatağında yatması o evde bir kuralın ve sınırın olduğunu gösterir.. Bu sayede çocuk kendini güvende hisseder. Peki kaç yaştır bu kendi yatağında yatması durumu. Bu durum evin şartlarına göre değişir ancak önemli olan çocuğun bağımsız bir şekilde kendine ait bir yatakta yatmasıdır. Çocuk 6 ay bilemediniz maksimum 1 yaşına kadar anne ve babasının odasında yine kendi yatağında olması şartı ile uyuyabilir. 1 yıldan sonra çocuk kendi odasına ve yatağına alıştırılmalıdır. Bu anne ve baba için elbette zor olacaktır ancak zaten çocuk büyütmek, başlı başına fedakarlıkları zorlukları ve sabrı içermektedir.

Kendi yatağında yatan çocuğun bireyselliği yani sorumluluk, özgüven, özsaygı ve doğru kararlar alabilme yetilerinin başladığı, işi bitirebilme vb. gelişimler daha iyi gelişir. Sınırları daha iyi kavrar ve özümser ve birey olduğunu hisseder.

Çocuğunuzun yatağında yatması demek onunla hiç irtibat kurmayacağınız demek değildir. Onun kaygılarını en aza indirmelisiniz. Örneğin kapıların açık kalması, çocuğunuzun odasında mutlaka bir gece lambası olması, seslendiğinde onu duyup cevap vermeniz ve yanına gitmeniz, ihtiyaçlarını önemsemeniz önemlidir.

Öneriler:

  • Alışma sürecinde o uyuyana kadar yatağına yatmadan yanında durup masal/hikaye anlatarak / okuyarak ya da küçük bir sohbet ederek ona bu süreçte destek olabilirsiniz.

  • Odasında yatmaya başlayacağı zamanı belirterek odasına çocuğunuzun beğendiği ufak tefek aksesuarlar alarak odaya ve yatağına olan aidiyetini arttırabilirsiniz. Örneğin, yeni bir nevresim takımı, halı, gece lambası, uyku arkadaşı oyuncak vb…

  • Her yalnız yatabildiği gecenin ertesi günü onu mutlaka sosyal olarak ödüllendirmeli, yüreklendirmeli ve onunla gurur duyduğunuzu belirtmelisiniz.

  • Çocuğunuz sizden ayrı yatacak diye vicdan azabı duymamalı, duygusal olarak eksik kalacağını düşünmemelisiniz. Duygusal olarak destekleyebileceğiniz çok fazla zaman ve fırsatlarınız var bunları iyi organize edebilirsiniz.

  • Vicdan azabı duyanlar genelde çalışan anneler ya da çok şehir dışı işleri olan babalar olabilmektedir. Bu durumu farklı şekillerde daha nitelikli olarak inanın telafi edebilirsiniz. Yanınızda yatması sizin vicdanınızn rahatlamasına hizmet etmektedir sadece. Çocuğunuz için doğru olan kendi yatağında yatmasıdır.

  • Bazı aileler benim çocuğum bizimle uyuyor ancak özgüveni yerinde hiçbir sorun yok diye düşünmektedir. Özgüven yaşam boyu gelişmeye devam eden bir süreçtir. Farklı toplumsal alanlarda kendini gösterir o yüzden sadece sizin gözlemlediğiniz yerlerde olan davranışları baz alarak yanılgıya düşmeyin.

  • Gün içinde bol bol sarılarak onunla oynayarak ve onu dinleyerek ve sohbet ederek çocuğunuzun sosyal-duygusal gelişimine asıl katkıyı sağlarsınız yanında uyuyarak değil.

  • Elbetteki istisnai durumlar vardır. Ateşli vb. hastalıklarda çocuğunuzu yanınıza alabilirsiniz sık sık kontrol etmek için.

  • Zaman zaman yanınıza alıp uyuyuncaya kadar yatağınızda misafir edebilirsiniz. Ancak çocuğunuz uyuyunca yatağına götürmeli ve bunu ona mutlaka belirtmelisiniz. (uyuyana kadar bizimle yatabilirsin ancak sen uyuyunca yatağına götüreceğiz bilgin olsun 🙂 )

  • Çocuğunuzu yatağına alıştırmak belli bir zaman alabilir. Sabırlı ve kararlı olmalı ve asla geri dönüş yapmamalısınız. Sonuçta bir çocuk kendi için en doğruyu bilemez ve eski siteme dönmek için elinden geleni yapabilir. Ne yaparsa yapsın bu durumun değişmeyeceğini bilmelidir.. Lütfen kararlı ve sabırlı olun.

Aslolan çocuklar kendi yatağında yatmaya hazır değildir çoğu zaman gördüğümüz annelerin bu duruma hazır olmamalarıdır. Bu yüzden bir anne (baba) olarak çocuğunuz için doğru olanı yaptığınızı bilin. Bu süreç sizin için zor olacaksa mutlaka uzman desteği almayı ihmal etmeyin..

Bunu Gördünüz mü?

Çocuklarda Okul Çağı Dönemi

Çocuğunuz okul çağı yaşında ise onunla ilgili önemli noktaları bilmelisiniz. Onunla ilgili bu noktaları bilmeniz …