12 Haziran 2024

Çilek Reçelli Rulo Pasta

cilekli-rulo-pastaHer dilim parlak kırmızı spiral şeklinde. Hem yaparken hem de yerken çocukluğumuzdaki gibi parmaklarımızı yalayarak temizlemeyi kim sevmezki !…

Hazırlama süresi: 40-45 dakika |

Malzemeler (8 dilim):

Yağlama için tuzsuz tereyağ

3 adet yumurta

75 gr pudra şekeri, bir çorba kaşığı ekstra üzerini süslemek için (isteğe bağlı)

1 su badağından bir parmak eksik ( 75 gr ) buğday unu 

4-5 çorba kaşığı çilek reçeli

150 gr yıkanmış, sapları ayıklanmış ve ince dilimlenmiş çilek

Hazırlanışı:

  1. Fırını 180 ° C ye ayarlayıp ısıtın.

  2. Yaklaşık 32 × 22 cm ebadında diktörtgen borcam içine tuzsuz tereyağ ile yağlayıp hazırladığınız fırın pişirme kağıdını yerleştirin.

  3. Derin cam kasede 3 yumurta ile 75 g pudra şekerini beyalayana kadar mikser ile 10 dk çırpın. Karışımın üzerine un ekleyin ve unu topak kalmayıncaya kadar büyük bir metal kaşık kullanarak karıştırın.

  4. Hazırlanan karışımı bir kaşık yardımıyla yavaşça pişirme tepsisine dökün ve her tarafı eşit olacak şekilde yayın. Hamuru köşelere doğru yayarak doldurmayı unutmayın.

  5. 12 dakika süngerimsi görünüm alana ya da üzeri altın rengi olana kadar pişirin. Piştiğini anlamak için parmağınızı pişen kekin üzerine dokundurduğunuzda ve geri çektiğinizde eski şeklini alması gerekir.

  6. Pişen keki tezgah üzerine dikkatlice pişirme kağıdıyla birlikte alın.

  7. Tezgah üzerine kekin boyutunda başka bir yağlı pişirme kağıdı yayın ve dikkatlice keki bu kağıdın üzerine ters çevirin.

  8. Kekin altındaki pişirme kağıdını yavaşca soyun. Ve üzerine keki delmemeye özen göstererek çilek reçelini eşit olacak şekilde yayın.

  9. Daha sonra kısa kenardan başlayarak keki kendi etrafında sararak rulo şekline getirin. Üzerine pudra şekeri isteğe bağlı olarak serpilerek soğumaya bırakın.

Soğuyan “yağsız çilek reçelli rulo pasta” 8 tane olacak sekilde eşit olarak dilimleyip taze çilek ile süsleyerek servis edin.

Bunu Gördünüz mü?

Damla Çikolatalı Muffin

Çocukların severek yiyeceği damla çikolatası ile süslenmiş damla çikolatalı muffin tarifi besleyici olduğu kadar yapılışı …