12 Haziran 2024

Bitkisel Yağların Mucizesi

yaglarin-mucizesiBitkisel yağlar kan yağ düzeyi üzerinde nasıl olumlu bir etkiye sahiptir? Diyabetli hastalarında doymuş yağ ve kolesterol içeren besinlerin tüketiminin azaltılması, risk oluşturan kan yağ düzeylerinin düşürülmesi amacı neredeyse evrensel bir reçete niteliğini taşımaktadır.

Vücutta kolesterolün yükselmesine, kan damarlarında birikmeye neden olup oda sıcaklığında katı halde bulunan yağlardır.Tereyağ, margarin, iç yağ (Et, Sakatat ürünlerinin iç yağları), Süt ve süt ürünleri (tam yağlı süt-peynir-yoğurt; krema-kaymak, dondurma), Hindistan cevizi, kümes hayvanlarının derisi doymuş yağ içerirler. Yine marketlerde satılan özel işlem görmüş yiyecekler örneğin bisküviler ve kekler raf ömürlerini uzatmak için çoğunlukla doymuş yağ içerirler.

Doymamış yağlar ise büyük çoğunluğu bitkisel kaynaklıdır ve vücudun gereksinim duyduğu zorunlu yağ asitlerinin en iyi kaynaklarıdır. Oda sıcaklığında sıvı haldedirler.

Amerikan Diyabet Derneği’nin yaptığı yeni araştırmalara göre; bilinen bitkisel yağların yani zeytinyağı, ay çiçek yağı yanında özellikle bitkisel yağ içeren fındık gibi kabuklu yemişler ve bunların yağları diyabetli hastaların kan kolestrol ve şeker düzeyini kontrol etme amacı ile kullanılmış ve olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Yine araştırmaya göre günde bir avuç kavrulmamış fındık vb. tüketmek Tip 2 diyabetli hastalarda kan şekerlerinin kontrolünü sağlamakta ve kötü kolesterolü düşürmektedir.

Fındık cenneti olan ülkemizde Diyabetli ve Kalp-Damar hastalarında şeker kontrol altına alınmasında ve kötü kolesterol düzeyinin düşürülmesi için diyetlere ve Sağlık Raporlarına “günde bir avuç fındık” tüketiniz ibaresi eklense yeridir.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …