25 Ocak 2020
Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebek Gelişimi / Bebeklerin İlk Bir Yılı

Bebeklerin İlk Bir Yılı

Doğumdan birinci doğum gününe kadar olan dönem anne ve baba için duygusal ve keyifli zamanların yaşandığı bir dönemdir. Bebeklerin ilk bir yılı ebeynler için zor bir dönem olmak zorunda değil. Bebeğinizin normal gelişimi hakkında bilgisahibi olmak zor zamanların üstesinden kolayca gelmemizi sağlayacaktır.

Bu nedenle çocuklarda gözlemlenen bir davranışın normal ya da normal olmadığını anlayabilmemiz için çocuğumuzun yaşının özelliklerini bilmemiz, çocuğun yaşına uygun gelişimleri sergileyip sergilemediklerini anlamamızı sağlar. İlerleyen yaş dönemlerinde çocuğumuzda ne gibi değişimler olacağını bilmek, bu değişimlere hazırlıklı olmamızı ve bize bilinçli olma olanağı verir. Çocuğumuzla ilgili beklentilerimizi gerçeğe uygun hale getirir. Çocuğumuzdan yaşına uygun beklentiler içine girmek, hem onu psikolojik olarak rahatlatır, hem de aile ilişkilerimizde yaşayacağımız gereksiz gerilimleri engeller.

0-1 AYLARIM

Yüzü koyun yatırıldığımda başımı kontrol etme çabası içerisindeyimdir. 4.haftada başımı tutabilir ve kaldırabilirim. Elim kapalıdır. Avucumun içine küçük bir nesne dokundurulduğunda sıkıca yakalarım. Yüksek sese tepkide bulunurum. Gözümü ,yakın bir nesne üzerine kısa süre sabitleşebilirim. Parlak renkler ve şematik şekiller üzerinde,gözümün biraz daha fazla kaldığı izlenebilir. Tatlı, tuzlu ,ekşi, acı besinleri ayırt edebilirim.

1-4 AYLARIM

Omuz ve başımı kontrol ettiğimi görmeye başlarsınız. 3. ve 4.aylar içinde desteklendiğimde kısa bir süre oturabilirim. Başımı dik tutabilir, kollarıma dayanarak doğrulabilirim. Görme duyum gelişmiştir.Yatay hareket eden nesneleri izleyebilirim. Gözüm, ilgimi çeken nesneler üzerinde daha uzun süre kalır. Görme ve işitmemin işbirliği görülür. Sesin geldiği yöne bakarım. Çevreye ilgim artar,ayak seslerine beslenme,banyo gibi hazırlıklara tepki veririm. Sosyal gülme davranışım 2. ay sonunda görülür. Esas sesleri taklit etme yeteneğim gelişmiştir. Yakaladığım bir hareketi durmadan tekrar ederim. Çıngırağı hızla sallayınca ses çıkardığını fark ederim. Avuç içim ile yakalarım. Herşeyi ağzıma götürürüm Buna kızmayın ve beni engellemeyin. Dünyayı keşfetmem ve algılamam için ağzım en büyük yardımcımdır. Ellerim hafif açıktır artık.

4 – 10 AYLARIM

Sırt üstü durumumdan yan yatmaya geçebilirim. Emekleme denemem 5. ayda görülür.7.ayda,sürünmem ve emeklemem iyiden iyiye gelişir. 8.ayda tam dönüşümü görebilirsiniz. Bana bir nesneyi uzatırsanız yakalamaya çalışırım. 6.ay içinde terredütlü de olsa yakalarım . 8-9. aylarda iki küpü bir araya getirebilirim. Ustaca yakalamamı 9. ayda görürsünüz. Aynı ay içinde hangi elimi seçtiğimi belli edebilirim. Sonra bu elim değiştirebilirim. Katı mamaları,4.ayın sonu ve 5.ay içindeyiyebilirim. Anlamlı sesler ve heceler çıkarmaya başlarım, taklit yeteneğim gelişmektedir. Destekle oturabilirim. Omuz ve baş kontrolüm gelişmiştir. 7.ay içinde desteksiz oturmamı görebilirsiniz. Yardımla ayakta durabilirim. Tutunarak durmam 9. ve 10. ayda görülür. Emeklemede ustalaştım. Göz ve el koordinasyonumun başlangıcı 4. aya raslar. 6.ay içinde tanıdık ve yabancı yüzleri ayırt etmeye başlarım. Seçiciliğim görülür. Objeleri bir elimden diğerine geçirebilirim.

(Çocuklar genellikle 9-12.aylar arası hangi ellerini kullanmak üzere seçtiklerini belli ederler. İki yaşına kadar sağ elini kullanmasına yardım ve özendirme söz konusu olabilir, oyuncağı sağ eline uzatmak, sağ elini rahat kullanacağı bir biçimde oturtmak gibi kinci yaştan sonra,sol elini seçtiğini ortaya koyarsa herhangi bir karışma zararlı olabilir.)

10 – 12 AYLARIM

Yardımsız ayağa kalkabilirim. Tutunarak yürürüm. Erken yürümem görülebilir. (Ortalama yürüme zamanı 13-15 aylar arasıdır. ) Yatma durumumdan oturmaya geçebilirim. Düşmeden eğilebilirim. Çevrede gördüğüm davranışları taklit edebilirim. Bu yüzden iyi model olmanızı beklerim. Parmaklarımı deliklere sokmaya çalışırım; halkaları yakalarım. Yetişkinlerin sallanarak ve vurarak yaptığı oyunlardan zevk alırım. Üç küpü yan yana getirmeye çalışırım. Bu tür hareketler benim ince motor becerilerimi geliştirir. Ulaşmak istediğim nesneyle arasındaki engeli kaldırabilirsiniz. Maç-sonuç bağlantısını kura bilirim. Bu ilk zeka belirtimdir. .Nesneleri son kayboldukları yerde değil, ilk denemede bulduğum yerde ararım. Bu benim bilişsel gelişimimin bir parçasıdır. Topu karşımdaki kişiye atma denemeleri yaparım. Beni destekleyin kaba motor becerilerim için önemlidir. Önceden anladığımı hissedebilirsiniz. Annemin kalkmasının onun gideceğine işaret olduğunu sezinlerim ve ağlayabilirim.Yabancılardan çekindiğimi ve korktuğumu görebilirsiniz. Bu benim kişiliğimdeki bağlanma duygumun gelişmekte olduğunu gösterir. Kendimi besleme isteğimi görebilirsiniz. Kaşığı kullanmak isterim. Beni desteklerseniz bu becerim de gelişir. Ama dökmeyeceğimin garantisini veremem. Kahkaha ile gülebilirim. Sevgi gösteririm.

Ayrıca ilk yılımda güven duygusu benim için çok önemlidir. Özellikle annemin bana karşı sevgi dolu davranması , ihtiyaçlarıma doğru anlayıp, sürekli, tutarlı ve aynılık içinde karşılaması ve buna eşlik eden sevgi ve şavkat duygusunu bana hissettirmesi önemlidir. Çünkü böyle davrandığında annem, bakılmaya ve sevilmeye değer bir varlık olduğumu anlar ve hissederim. Sevileceğime, bakılacağıma ve terk edilmeyeceğime güvenen bir birey olurum ve bu yolda ilerleyen kendine güvenen bir yetişkin olurum. Aksi durumu ile karşılaşırsam yani, ihtiyaçlarım doğru karşılanmazsa, bakımımda yoğun tutarsızlıklar olur ya da bakılmazsam, bir de bunlara sevgi ve şavkat eksikliği görür ve hissedersem; o zaman bakılmaya ve sevilmeye değer bir varlık olmadığımı düşünmeye ve algılamaya başlarım. Sevilmeyeceğim, bakılmayacağım ve devamlı terk edileceğim duygusuyla büyüyen ya da büyümeye çalışan kendine güvenmeyen bir yetişkin olma yolunda ilerlerim.

Bunu Gördünüz mü?

Bebeklerde Diş Çıkarma Zamanları

Bebeğiniz 6. ayında huysuzlanmaya hatta sinirli olmaya başlaması her hangi bir sağlık problemi yoksa diş …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.