21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebek Beslenmesi / Bebek ve Çocuklarda Kabızlık

Bebek ve Çocuklarda Kabızlık

Üç gün veya daha fazla süreyle bağırsak hareketi olmaz, kakası kuru ve sert olursa bebeğiniz veya çocuğunuz kabız olmuş demektir. Bebeklerde kabızlığa neden olan  neden en önemli ortak kabızlık nedeni, katı yiyecek ile beslenmedir. Bebeklerin küçücük midesi çok iyi sindirilebilen anne sütü ile beslenen bebeklerde sıklıkla ğörülmez nevar ki, anne sütüne ilave olarak başlanan katı besinler ile birlikte kabızlık sorunları da başlar.

Bebeğin beslenmesi yani günlük diyetinde süt ve süt ürünlerine (yoğurt, peynir) çok fazla yer verilmesi; düşük lif içeren besinlerin yoğunluğu; muz, mısır gevrekleri, ekmek, makarna ve patates gibi yiyeceklere sıklıkla yer verilmesi kabızlığı tetikler.

Kabızlığı rahatlatmak için öneriler;

  • Bebeğin günlük beslenmesinde değişiklik yapmak kabız olmuş bebeği rahatlatır.

  • Karın masajı;yavaş ve nazikce bebeğin karnına saat yönünde daireler çizer gibi masaj yapmak rahatlatacaktır. Ellerinizin soğuk olmamasına dkkat ediniz.

  • Bebeği hareket ettirmek; bebeğinizi sırt üstü yatırıp başının altına ince bir yastıkla destekleyin. İki bacağından tutup yavaşca ve nazikce bisiklet çevirir gibi hareket ettirin. Yine iki bacağını yavaşca karnına doğru ileri geri hareket ettirin. Bu hareketler bebeğinizin gazı varsa kolayca çıkarmasına, kan dolaşımının hızlanıp rahatlamasına neden olacaktır.

  • Ilık duş yaptırmak; bebeğinizi üşütmeden ılık duş yaptırmanız, duş sonrası masaj ve bisiklet çevirme hareketlerini tekrarlamak onu rahatlatır.

  • 4 aylıkdan küçük bebeğiniz kabız olmuş ise; mutlaka doktorunuza danışınız. Bazı uzmanlar kaynamış soğumuş su ile sulandırılmış erik, üzüm gibi meyvaların suyunun günde iki kere verilmesini önermektedirler.

  • 4-12 aylık kabız olmuş bebekler için; beslenmelerinde lifli gıdalara daha çok ıspanak, kayısı, nektarin, bezelye, armut, mürdüm eriği, elma suyu gibi meyva ve sebzelere ayına göre yer verilmesi gerekmektedir.

  • Kabız olmuş bebeğe verilmeyecek yiyecekler; muz, patates, pirinç, beyaz ekmek gibi…

  • Bebeğinizin diyetini her zamanki porsiyonlarda hazırlamanız önerilir.

Katı besinlere geçen bebeğiniz için su desteği gerekli olabilir. Anne sütü ile beslenen 4 aylık ve üstü bebekler için “su” desteği gerekmektedir. Bebeğinize vereceğiniz su, içme suyu olsa dahi kaynatıp soğutulmuş su olması önerilir. Bebeğinizin günlük su ihtiyacı için doktorunuza danışınız.

Anne sütü bebekler tarafından %100 tolere edilebilir ve sindirilir. Anne sütüile beslenen ebeklerde kabızlık nadiren gözlenlenir. Ancak biberon maması, sütü ile beslenen beklerde kabızlığa daha sık rastlanılmaktadır. Bebeğinizi biberon sütü ile besliyorsanız su içirmeyi ihmal etmeyiniz. Bu konuda doktorunuz ile konuşunuz.

Bunu Gördünüz mü?

Püreler – İlk Katı Yiyecekler (8-10 Ay)

İlk katı yiyecekler artık karışım halinde sunabileceğiniz 8-10 aylık olmuş bebeğiniz için en uygun zamandır. …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.