12 Haziran 2024

Bebek Temizliği ve Günlük Bakımı

gunluk-temizlikYeni doğan bebeğin cildi beyaz, kaygan, koruyucu bir madde ile kaplıdır. Bu nedenle yeni doğan bebeği hergün yıkamanız gerekli değildir. Ancak, başından aşağıya doğru bebeğin günlük temizliği ve bakımı yapılmalıdır.

Bebek temizliği ve günlük bakımı nasıl olmalı?

Yeni doğan bebeğin günlük temizliği ve bakımı için yalnızca bebeğiniz için kullanacağınız temiz bir kase, biraz pamuk, yumuşak temiz bir havlu ve bez yeterlidir. Kullanacağınız su önceden kaynatılmış ve ılık olmalıdır. Günlük temizlik için bebeğin yüzünden başlayıp en son poposunu temizleyiniz.

  • Bebeğin yüzünün temizliğinde öncelik göz temizliğinde olmalıdır. Bir parça pamuğu kaynamış ılıtılmış suya batırıp sıktıktan sonra bebeğin gözlerini göz pınarından aşağıya doğru bastırmadan temizleyiniz. Her göz için ayrı pamuk veya bez kullanınız.

  • Daha sonra sırasıyla ağız, kulaklar ve burun temizliği yapılmalıdır.

  • Boyun temizliği; terleme, emzirme ve biberon ile beslenme sırasında sızan veya gaz çıkarma işleminden dolayı atılan fazla sütün birikebildiği ve enfekte olabileceği göz önünde bulundurularak düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.

  • Temizliği yapılan her bölge daha sonra bastırmadan, ovalamadan kurulanmalıdır.

  • Bebeğinizin elleri özellikle parmak araları temizlenip kurulanmalıdır.

Bez değiştirme ve alt temizliği;

Bebeğinizin bezini alt değiştirme bezi üzerinde yapmanız önerilir. Bebeğin popo temizliği kız çocuklarında önden arkaya doğru yapılmalıdır. Erkek çocuklarında popo temizlığınde penis ve testislerin etrafındaki bütün girintilerin iyice temizlenmesi gereklidir.

İlk iki hafta bebeğinizin poposunu ılık su ile temizlemeniz önerilir. Bunun için ikinci bir kase kullanmalısınız. Pamuklu bir bez ile temizledikten sonra iyice kurulayın. Bebekler için üretilmiş ince tabaka vazalin türü pişik önleyici ürünlerden sürüp yeni bir bez ile kapatmanız yeterlidir. Kullanacağınız pişik kremleri koruyucu veya katkılı ve parfüm içermemelidir. Çok hassas olan bebeğinizin cildi için alkol içermeyen parfümsüz ıslak mendil kullanmak da mümkündür ve size bağlıdır.

Bebek Bezi Seçimi;

Mutlu bir bebek demek mutlu anne baba demek. Bu nedenle doğru bebek bezi seçimi çok önemlidir. Genellikle bebek bezleri ayına ve kilosuna uygun üretilmekle birlikte büyüyen bebeğinizin ihtiyacına göre en uygun olanı sağlamaktır.

Doğru bebek bezi seçimi bebeğin kilosuna, toplu veya ince oluşuna göre uygun olandır.

Bebeğin bezi sıkmaya başlıyor, kenarlarından dışkısı taşıyor ise bezin büyütülmesi vakti gelmiş demektir.

Bunu Gördünüz mü?

Yeni Doğan Bebeklerde Ortak Hastalıklar

Anne olmak büyük sorumluluk üstelik de meşakkatli. Bebeğinizde normal olmayan durumu fark etmek içgüdüsel duyarlılığa …