21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Yeni Doğan ve Bakımı / Bebek Risk Testi Nedir?

Bebek Risk Testi Nedir?

topuk-kan-testiBebek risk testi iki yöntem ile yapılır. Birincisi “Topuk Kanı Alma” olarak da bilinen bu test 1960 yılından bu yana bütün Dünya’da uygulanmaktadır. Yeni doğan bebeklerin metabolik bir hastalığı ve buna bağlı zihinsel bir problemi olup olmadığını belirlemek amacıyla topuktan kal alma yöntemi ile yapılan teste verilen isimdir.

Topuk kanı alma bebekler için biraz can yakıcı bir uygulamadır. Topukları steril lanset adı verilen bir alet yardımı ile küçük bir kesi olacak şekilde çizilmekte ve oradan alınan kanın tahlil edilmesiyle elde edilen sonuçlar doğrultusunda yeni doğan bebeğin herhangi bir gelişim problemi olup olmadığı belirlenmeye çalışılmaktadır.

Bebek Risk Testi” ise bebeğin idrarı kullanılarak yapılan bir testtir. Bu yöntemde bebeğe herhangi bir girişimde bulunulmaz. Bebeğin idrarı filtre kağıdına emdirilir ve laboratuvara gönderilir.

Bebek Risk Testi” topuk kanı testine göre daha gelişmiş bir testtir. Çünkü bu test ile bebeğin yaklaşık 111 metabolik hastalık açısından risk altında olup olmadığı belirlenebilmektedir. Topuk kanı testine göre daha güvenilirdir. Çünkü hastalıkların habercisi olan aminoasit ya da yağ metabolizmaları kandan kısa sürede atılmakta fakat idrarda daha uzun süre durmaktadır. Bu da tanılama sürecini kolaylaştırmaktadır.

Bebeğin idrarında bulunan aminoasit metabolizması ve yağ asidi metabolizması gibi maddelerin de yardımıyla zeka geriliği, organ gelişimi yavaşlaması, kas gelişimi eksikliği ve buna bağlı yürüme becerisinin gecikmesi gibi birçok metabolik hastalık açısından bebeğin nasıl bir risk altında olduğu saptanabilmektedir.

 

Bunu Gördünüz mü?

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bebeklerde gaz sancısı hafif veya şiddetli olarak birçok bebeğin başına gelen ve yeni annelerin karşılaştığı …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.