23 Haziran 2024

Bebek Risk Testi Nedir?

topuk-kan-testiBebek risk testi iki yöntem ile yapılır. Birincisi “Topuk Kanı Alma” olarak da bilinen bu test 1960 yılından bu yana bütün Dünya’da uygulanmaktadır. Yeni doğan bebeklerin metabolik bir hastalığı ve buna bağlı zihinsel bir problemi olup olmadığını belirlemek amacıyla topuktan kal alma yöntemi ile yapılan teste verilen isimdir.

Topuk kanı alma bebekler için biraz can yakıcı bir uygulamadır. Topukları steril lanset adı verilen bir alet yardımı ile küçük bir kesi olacak şekilde çizilmekte ve oradan alınan kanın tahlil edilmesiyle elde edilen sonuçlar doğrultusunda yeni doğan bebeğin herhangi bir gelişim problemi olup olmadığı belirlenmeye çalışılmaktadır.

Bebek Risk Testi” ise bebeğin idrarı kullanılarak yapılan bir testtir. Bu yöntemde bebeğe herhangi bir girişimde bulunulmaz. Bebeğin idrarı filtre kağıdına emdirilir ve laboratuvara gönderilir.

Bebek Risk Testi” topuk kanı testine göre daha gelişmiş bir testtir. Çünkü bu test ile bebeğin yaklaşık 111 metabolik hastalık açısından risk altında olup olmadığı belirlenebilmektedir. Topuk kanı testine göre daha güvenilirdir. Çünkü hastalıkların habercisi olan aminoasit ya da yağ metabolizmaları kandan kısa sürede atılmakta fakat idrarda daha uzun süre durmaktadır. Bu da tanılama sürecini kolaylaştırmaktadır.

Bebeğin idrarında bulunan aminoasit metabolizması ve yağ asidi metabolizması gibi maddelerin de yardımıyla zeka geriliği, organ gelişimi yavaşlaması, kas gelişimi eksikliği ve buna bağlı yürüme becerisinin gecikmesi gibi birçok metabolik hastalık açısından bebeğin nasıl bir risk altında olduğu saptanabilmektedir.

 

Bunu Gördünüz mü?

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bebeklerde gaz sancısı hafif veya şiddetli olarak birçok bebeğin başına gelen ve yeni annelerin karşılaştığı …