22 Eylül 2023

Bebek Odası Hazırlıkları

Bebek odası duvarlarının boyası, perdesi, halısı derken her detayı düşünmek bebeğinizi beklerken tatlı bir telaş, duygusal anlar yaşamanıza ve her geçen gün doğuma bir adım daha yaklaşmanın heyecanını taşıdığınız bu dönemin aynı zamanda yorucu olacağını da unutmayınız.

Bebek odası düzenlemesi hamileliğin son üç aylık döneminde tasarlanmalı ve hazırlıklar son aya bırakılmamalıdır. Heyecanla beklediğiniz minik prensesiniz veya prensinize uygun bir bebek odası tasarlamak ve hazırlamak en keyif alacağınız dönemdir.

bebek-odasiBebek odası için seçeceğiniz nevresim takımı, battaniyesi, yorganı, yastığı, yatak korkulukları için tasarlanmış koruma minderi hatta müzikli yatak ve puset dönencesi, cibinliği, alt değiştirme bezi, havlusu, yatağı ve minik eşyalarının hazırlıkları derken sağlıklı ve güvenli ürünleri tercih edilmenizi öneririz.

Bu nedenle, bebeğin odasını seçerken onun herşeyden önce güven içinde olacağı konusunda emin olmanız gereklidir.

Bebek Odası Hazırlamanın Püf Noktaları;

  • Karyolanın dört tarafında parmaklık olmalı ve yüksekliği ayarlanabilmelidir. Yeni doğan bebeğinizi karyolasına rahatlıkla koyabileceğiniz ve alabileceğiniz yüksekliğe ayarlanabilmeli daha sonra bebek büyüdüğünde yukarıya kaldırılabilmelidir. Parmaklıkların arası 6,5 cm den daha geniş olmamalıdır.

  • Bebek yatağı için sert, düz, karyolaya tam uyan, temiz ve bir yüzü su geçirmeyen materyalden yapılmış olanları tercih ediniz.

  • Bebeğin çarşafı ortada toplanmayacak şekilde gergin serilmeli, yatağın kenarlarına sıkıştırılmalıdır. %100 pamuklu nevresim takımı, battaniye vs alınız.

  • Bir yaş altı bebekler için kaz tüyü yogan, yastık gibi materyaller kullanmayınız.

  • Bir yaşın altındaki bebekler için baş altı yastık kullanmayınız. Yastığı sırtını desteklemek amacıyla kullanın.

  • İlk 3 ay bebeği uyku tulumu içinde uyutmanız silkinerek uyanmalarını ve huzursuz olmasını engeller.

  • Alt değiştirme masası seçerken belinizi ağrıtmayacak yükseklikte olmasına dikkat ediniz. Alt değiştirme için gerekli bütün malzemelerin hemen yanınızda olmasını sağlayacak şekilde tasarlanmış olanlar en uygun olandır. Alt değiştirme yastığı bebeğinizin ilk aylarda güvenliğini sağlayacaktır. Alt değiştirme işleminde bebeği asla serbest bırakmayınız. Bir elinizle mutlaka tutunuz.

  • Bebeği yatağına sırt üstü yatırmanız en güvenli yoldur.

Bunu Gördünüz mü?

Doğum Çantası

Hamileliğin 36. haftasından sonra doğum çantası hazırlıklarını tamamlamanızı ve nereye giderseniz doğum çantasını arabanız varsa …