21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebek Beslenmesi / Bebeğim Ne Kadar Süt İçmeli ve Katı Besin Yemeli?

Bebeğim Ne Kadar Süt İçmeli ve Katı Besin Yemeli?

Bebeğim ne kadar süt içmeli ve katı bebek yiyeceklerinden “ne kadar yemeli?” sorusu her annenin endişe duyduğu bir konudur. Çoğu uzmanın tavsiye ettiği gibi bebeğinizi yiyebildiği kadar beslemek en doğrusu. Ancak, anne sütü veya hazır biberon sütü ile beslenen bebeğiniz için katı besinler ilk başta yalnızca yeni tatları tanıtmak ve alıştırmak içindir ve bebeğinizin ana besin kaynağı değildir. Bebeğinizin anne sütü veya hazır biberon sütü ile yeterince beslenmesini sağlamanız gereklidir.

Bebeğinizin katı besinleri ne kadar yemeli sorusu farklı durumlara bağlıdır; unutulmaması gereken bebeğinizde küçük de olsa bir bireydir ve zamanla kendi yeme zevkini geliştirecektir. Tıpkı bir yetişkin gibi bazı bebekler bir başka bebeğin zevkle yediğinden hoşlanmayabilmektedir. Bu nedenle bebeğinizi beslerken aşağıdaki konulara dikkatinizi çekmek istiyoruz;

 • Katı yiyeceklere başladığınız 4 aylık bebeğinizin yediği katı yiyecek miktarı bebeğini 6 aylık olduğunda yiyeceğinden daha fazla olacaktır.

 • Bebeğinizin yumuşak küçük parçalara doğranmış katı yiyeceklere geçişte daha önce yediği püre miktarından daha az yiyecektir.

 • Bebeğinizin diş çıkarma dönemlerinde belli bir süreiştahsız olması normaldir. Daha önce yediği miktara bir kaç gün içinde dönecektir.

 • Bebeğinizi yedirirken etrafında sevdiği oyuncaklardan bulunması onun ilgisini çekebilir ve yedirmeye çalıtığınızda huysuzlanması azalabilir.

 • Bebeklerin büyüme dönemlerinde daha çok yemek istemeleri normaldir. Büyüme atakları durağanlaştığında tekrar daha az yeme eğiliminde olacaklardır.

Bebeğimin yeterince katı besin aldığını nasıl anlarım?

Öncelikle söylemek isteriz ki, “sağlıklı hiçbir bebek kendini aç bırakmaz”. Sağlıklı bebek kendine yetecek miktarda yiyeceği yer. Eğer yemek yerken direnmeye başlarsa bilinki yeterince beslenmiştir. Ayrıca sağlıklı bebekler büyüme ve gelişme yeteneklerinin yanında kendi kendilerine beslenme alışkanlığı geliştirirler. Bu nedenle bebeğinize değişik yiyecekler sunmayı denemeye devam etmelisiniz.

Bebeğinize sunacağınız dengeli bir katı yiyecek beslenme düzeni bebeğinizin doğru miktarda doğru yiyecekler almasına yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi beslemeye devam etmeniz için belirtiler;

 • Bebeğiniz kaşığa doğru eğiliyorsa,

 • Kaşığı uzattığınızda ağzını açıyorsa,

 • Yemeği tutmaya çalışıyorsa hala yemeğe devam etmek istiyordur.

Bebeğinizin doyduğunu anlamanıza yardımcı ip uçları;

 • Kaşığı yaklaştırdığınızda ağzını kapalı tutar.

 • Beslemeye devam ettiğinizde ağzındaki yemeği dışarı fırlatır.

 • Kaşık yaklaşınca başını kaşıktan uzağa sağa, sola çevirir.

Aylara Göre Günlük Beslenme Düzeni Örneği;

Öncelikle bebeğinize 1 yaşına gelene kadar inek sütü vermemeniz öneririz.

Emzirdikden veya hazır biberon sütü ilebesledikden sonra hala aç gibi görünüyorsa bebeğiniz katı yiyeceklere başlamaya hazır sayılır. Bebeğinize katı gıda başlayabilmeniz başını tutabilecek ve kaşıkdaki yiyecekleri ağzının arasında tutup ağzının arkasına taşıyabilecek düzeyde olması gerekir ki, katı besinlere geçiş bu nedenle 4 aylık ve üstü bebeklerde başlanır.

Bebeğinize aylarına göre verebileceğiniz katı besinler; “İlk katı yiyecekler” yazılarımıza bakınız.

4 – 6 Aylık;

 • Her 2-4 saatte bir, anne sütü veya yaklaşık 50 – 150 ml hazır biberon sütü

 • Günde bir veya iki kere 1-3 yemek kaşığı püre

6 – 8 Aylık;

 • Her 3-4 saatte bir, anne sütü veya günde yaklaşık 50 – 135 ml hazır biberon sütü

 • Günde iki veya üç kere katı yiyecek

8 – 10 Aylık;

 • Her 4-5 saatte bir, anne sütü veya günde yaklaşık 50 – 110 ml hazır biberon sütü

 • Günde 3 öğün katı yiyecek; meyva, sebze, mercimek, et, balık, yumurta vs.

10 – 12 Aylık;

 • Her 5 satte bir, anne sütü veya yaklaşık günde 50 – 100 ml hazır biberon sütü

 • 3 büyük öğün katı yiyecek

Bunu Gördünüz mü?

Püreler – İlk Katı Yiyecekler (8-10 Ay)

İlk katı yiyecekler artık karışım halinde sunabileceğiniz 8-10 aylık olmuş bebeğiniz için en uygun zamandır. …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.