13 Temmuz 2024

Banyo Zamanı

bebeğin-banyosuYeni doğmuş bebeğinizin banyo zamanı ebevyn ile bebek arasında sevgi dolu anların kurulduğu, rahatlanılan bir süreçtir. Banyo zamanı için öneriler.

Önceden Hazır Olun;

Camların kapalı olduğundan emin olun. Banyo ve sonrasında gerekli herşeyi önceden hazır edin ve hemen ulaşabileceğiniz yerde konumlandırın. Havlusu, bezi, temiz kıyafetleri vs..

Banyo sırasında asla bebeğinize sırtınızı dönmeyin ve başını bırakmayın. Bebeğinizin başını kendi kendine kontrol edebileceği zamana kadar desteklemeniz çok önemlidir.

Bebeğin küvetini sağlam bir zemin üzerine yerleştirin.

Banyo sırasında onunla konuşun.

Banyo Suyunun Sıcaklığı;

Sıcak su bebek için zararlıdır. Önce soğuk su ile başlayıp azar azar sıcak su ilave ederek suyun ısısını ayarlamanız önerilir. Bebeklerin banyo suyu sıcaklığı vucut ısısında 36-38 C derece olmalıdır.

Banyo zamanı;

Bebeğinizin gözlerinin içine sık sık bakarak yumuşakca konuşun bu onu rahatlatacak, sevginizi aktaracaktır. Bebeğinizin bezini açıp altını temizledikden sonra yıkamaya sırasıyla bebeğinizin gözleri, ağzı, burnu, kulakları ve yüzünü temiz bir pamukla veya bezle yumuşakca temizlemekle başlayın. Daha sonra bebeğinizi vücut ısısnda hazırladığınız su dolu küvetinin içine alın. Vücudunu, kollarının altını, boynunu yıkadıkdan sonra poposunu yıkayıp en son başını ve saçlarını yıkayın.

Bebeğiniz yıkamak için pH 5-5,5 olan doğal sabun veya vücut jelleri kullanın. Göz yakmayan, hafif formüllü şampuanlar kullansanız dahi iyice durulayın. Banyo suyuna bebek banyo yağı ilave etmeniz cildinin kurumasını önler.

Banyo havsusuna aldığınız bebeğinizi yumuşakca kurulayınız. Kol altları, bacak araları ve boğumlarını, boynunu kuruladığınızdan emin olun. Bebeğinizin vücudunu bezleyip ve giydirmeden önce nemlendirici ile hafifce masaj yapın.

Ne zaman ve ne sıklıkta;

Bebeğin banyosunun sıklığı konusunda ilaki şu doğrudur bu yanlıştır demek doğru olmamakla birlikte ister hafta 2-3 kez, ister her gün yıkamak mümkündür.

Sabah veya akşam yıkama seçimi size bağlıdır. Ancak, akşam saatlerinde yıkadıktan sonra emzirmek uyku vaktini daha kolay düzenlemenize yardımcı olacaktır. Gece uykusu öncesi banyonun melatonin – uyku hormonu üretimini tetiklediği bilinmektedir.

Bunu Gördünüz mü?

Yeni Doğan Bebeklerde Ortak Hastalıklar

Anne olmak büyük sorumluluk üstelik de meşakkatli. Bebeğinizde normal olmayan durumu fark etmek içgüdüsel duyarlılığa …