13 Temmuz 2024

Bağışıklık Sistemimizi Destekleyelim

bagisiklik-sistemiBağışıklık sistemi, vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bakterilere, virüslere karşı savaşan ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden kompleks bir dizi işlemlerin tümüdür. Kısaca vücudumuzun direncidir. Tekrarlayan ya da kronik enfeksiyonlar bağışıklık sistemimizin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar ve vücut direncini zayıflatarak hasarlara neden olabilir.
Bağışıklık sistemi desteklemek ve güçlendirmek hastalıklara karşı direnç kazanmamız için büyük önem taşımaktadır.

Bağışıklık Sistemini Destekleyen vitaminler ve mineraller?

A vitamini : Antitümör aktivitesi, savaşçı hücrelerin (akyuvar) güçlendirilmesi, antikor tepkisinin artırılması dahil pek çok bağışıklık sürecini destekler ve uyarır.

Beta karoten : Vücuda alınan besinler enerji için oksijen ile yakıldığında serbest radikaller son ürünler oluşur. Serbest radikaller hücre ve dokularda çoğaldığında DNA yapısında hasara neden olur. Antioksidan özelliği olan Beta karoten açığa çıkan serbest radikallerin tutulmasını sağlar.

C vitamini : Antiviral ve antibakteriyal etkili, hücre yenilenme ve onarımında rol oynayan ve antioksidan özelliği nedeniyle bağışıklık sistemini arttırır ve güçlendirir.

E vitamini : Antioksidan. Yine serbest radikallerin tiutulmasına yardımcı olur.

B6 vitamini (Piridoksin) : Bağışıklık sistemini destekler. Vücudun birçok önemli reaksiyonları için “şart”tır. Özellikle hormonal denge ve nörolojik yapıya olan katkısı önem taşımaktadır. Sinir sistemi, ruhsal denge ve strese karşı direnç sağlar.

Folik asit – B12 vitamini (Siyanokobalamin) : Bağşıklık sistemi, Akyuvarlar etkisiyle enfeksiyonlara neden olan organizmalar ile  vücudumuzun savaşma yeteneğinin artmasını destekler. Sinir tahribatını önler, doğurganlığı sağlar, hücre oluşumunu ve uzun yaşamasını sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım eder.

Demir preperatları : Yüzlerce enzim ve proteinlerin yapısında bulunur. Kan yapıminda çok önemli rolü vardır. Lenf bezlerini destekler ki, vücut savunmamızda önemli rol oynar, savaşçı hücreleri destekler. Eksikliği bağışıklık sisteminde önemli bozukluklara neden olur.

Çinko : Birçok virüs cinsinin çoğalmasını engeller. Pek çok bağışıklık sistemi reaksiyonunda hayati rolü vardır. Ayrıca büyümeye yardımcıdır.

Selenyum : Bağışıklık sisteminin tüm parçaları üzerinde etkisi vardır.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …