4 Ekim 2022

Babalar ve Çocuk Bakımı

babalarin-roluErkeklerin içgüdüsel olarak ebeveyinlik yaklaşımı farklıdır ki, bu durum gerçekten iyidir. Anneler için çocuklarının her türlü ihtiyaçlarını karşılamak, sağa sola koşuşturmaları annelik için doğaldır. Anneler olarak bizler birer doğal ihtiyaç karşılayıcıyız. Fakat babalar ebeveyinliğin her aşamasında çok fazla öngörüye sahiptirler. Bu nedenle çocuğunuzun bakımında eşinizin çocuğunuz ile daha çok vakit geçirmesine ve bakımını üstlenmesine izin verin.

Babalar ve çocuk bakımı konusunda düşündüklerimizi paylaşmak istedik. İşte size babalara çocuk bakımını bırakmak için 5 neden;

  1. Babalar farklı oynarlar; Babalar daha çok şaşırtıcı hatta korkutucu oyunlar oynarlar ve çocukların heyecanlanmalarına neden olurlar ve annelere göre daha gürültücüdürler. Her iki tip oyun tarzının çocuğun kendine güvenli olması ve gerektiğinde risk almaya istekli çocuklar olmaları konusunda fayda sağladığı son araştırmalarda görülmektedir.

  2. Babalar farklı iletişim kurarlar; Araştırmalar göstermiştirki, babalar ağlamaya, vızıklamaya karşı daha hoşgörülüdürler ve sözsüz ipuçlarını algılamada daha başarılıdırlar. Babalar genç çocuğunun kelimelerle kendini ifade edebilmesine ve zihinsel yeteneklerini geliştirmesine daha yardımcıdırlar.(Cambridge Üniversitesi’inde yapılan son çalışmalara göre)

  1. Babalar mücadelecidir; Anneler çocuklarını sakinleştirmeye çalışırken kendileri de kolayca stres olurlar. Babalar ise çocuklarının problem ile nasıl başa çıkabileceği konusunda onları desteklerler veya uygun ortamın olusmasını beklemeye teşvik ederler.

  1. Babalar kendine güvenli kız çocuğu yetiştirirler; Babası ile güçlü iletişime sahip kız çocukları ergenlik dönemine geldiğinde diğerlerine göre daha güvenli ve daha az cinsel olarak aktif olurlar. Baba ile güçlü bir baba-kız ilişkisi erkeklere olan ilgilerinin daha azalmasına ve kendilerine güvenen birer küçük hanım olma yolunda ilerlemelerine neden olur.

  2. Babalar annenin onlara olan güvenini takdir ederler; Eşinize karşı göstereceğiniz saygı ve güvenin size geri dönüşü sadece iyi ebeveyn olmayı değil aynı zamanda evliliğinizin de gelişmesine katkıda bulunur. İşbirliği içinde olan çiftler bir diğerinin değerini ve ebeveyinliği iyi şekilde öğrenirler ve birlikte her konunun üstesinden gelebilecek güce sahip olurlar.

 

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …