30 Mayıs 2024

Ateşi Var Ne Yapmalıyım?

atesli-cocukAteşin çıkması vücut ısısının normalden yüksek olması durumudur. Ateş aynı zamanda vücudumza giren bakteri, virus ve toksin gibi yabancı maddelere karşı bağışıklık sistemimizin verdiği tepki, cevaptır.

Çocuklarda ateş kontrolü çok önemlidir. Çocukların ateş kontrol sistemleri tam gelişmediğinden ateş yükselmesi çok hızlı olur. Vücut ısısı 36.5 – 37.5 C arasında normal sayılır.

Çocuğunuzun her ateşi olduğunda aceleci davranıp panik halinde ateşini düşürmek için hemen ilaca müracat etmek özellikle de antibiyotik başlamak enfeksiyon geçirebilen çocuğunuzun iyileşmesini uzatabilir. Örneğin su çiçeği, nezle gibi bazı hastalıklarda enfeksiyonun süresini uzatabilir. Bu nedenle ateşi takip etmek ve kontrol altına almak, çocuğun dinlenmesini sağlamak ilk başlarda daha iyi bir yöntemdir.

Yüksek ateşi olan çocuğun soğuk su ile yıkamak, sirkeli su uygulamak yalnıştır. Yüksek ateşte titreme gelişebilir bu nedenle çocuğun üşüdüğü düşünülerek iyice giydirmek üstünü örtmek yalnıştır.

Ne Yapmalı?

  • Çocuğunuzun kıyafetlerini çıkarın yalnızca iç çamasırı ile kalmasını sağlayın.

  • Üzerini bir tülbent veya çarşaf ile örtün.

  • Odanın ısısnı azaltın.

  • Yüksek ateş ile birlikte vucudun sıvı ihtiyacı artar bu nedenle bol sıvı almasını sağlayın. Arada bir evde kolayca hazırlayabileceğiniz limonata, portakal suyu vermeniz çocuğu rahatlatır.

  • Soğuk su ile nemlendirilmiş bir kaç havlu anlına, el ve ayak bileklerine uygulanabilir.

  • Düzenli olarak ateşini ölçünüz. Dereceniz yoksa bunu çocuğunuzun anlına dudaklarınızla ya da elinizle dokunarak da anlayabilirsiniz.

  • Daha önceden doktorunuzun önerdiği bir ateş düşürücü şurup verip gözlemleyin. Çocuğunuzun kilosuna uygun ölçekte vermeye dikkat edin. Bu bilgiler ilaç kutularında bulunana prospektüslerin “doz” bölümünde yazar. İki yaş altındaki çocuklara doktorunuza danışmadan ateş düşürücü asla vermeyiniz ve hemen doktorunuza müracat ediniz.

Tüm bunlara rağmen ateşi düşmüyorsa hatta artıyorsa derhal doktora veya bir sağlık kuruluşuna müracat edilmelidir.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …