24 Şubat 2024

Ateş Nedir ve Ne Zaman Normal Değildir?

kulak-termometresi-ile-bebek-atesi-olcmekAteş kendi başına bir hastalık değildir. Ateş bir semptom yani belirtidir. Hemen hemen bütün bebekler elbet bir gün ateşleneceklerdir. Ateşi olmak vücut ısısnın normalden yüksek olması demektir ki, vücudun savaştığını gösterir. Vücut ısısnın normal olması demek derecenin 36,5 ⁰C civarıdır. Bebeklerde önemli olan vücut ısısının ne zaman düşük ne zaman yüksek olduğunun bilinmesidir.

Örneğin bebeğiniz grip olmuş bir çocuk veya kişiyle temesda bulunduysa ve sonradan bebeğin sıcak olduğunu farkedersiniz bilinki, o çocuk ve kişiden grip bulaşmıştır. Nevar ki, her zaman bu kadar emin olamayız ve 6 aylık altında tüm bebeklerde ateş varsa vakit kaybetmeden doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Bu durum bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Tersi bebeğinizin vucudu soğuk ise yine doktor ziyereti gereklidir. Bu nedenlerden dolayı vücut ısısının yüksek veya düşük olması bebeğinizin başının dertte olduğunun göstergesidir.

Düşük vücut ısısı neyin göstergesidir?

35 ⁰C ve altındaki vücut ısısı hipotermi olarak adlandırılır ve bebeklerde bazen çabuk düşen vücut ısısı menenjit ve bazen sepsis denen hastalıkların işaretcisidir.

Yüksek vücut ısısı nedir?

  • Üç ay altında bebekler için; 38 ⁰C

  • Üç ve altı ay arasındaki bebekler için; 39 ⁰C

  • Herhangi bir yaştaki çocuklar için; 39-40 ⁰C dir.

Termometre seçimi nasıl olmalı?

Dijital termometreler genellikle hızlı ve doğru ölçen aletlerdir. Ayrıca bütün aile için kullanılabilir. Kulaktan ölçen termometreler de gece ölçümlerinde bebeği uyandırmaya gerek kalmadan hızlı ve doğru şekilde ölçmeye yardımcı olmakla birlikte pahalıdırlar.

Doktora götürmeden önce yapılacaklar?

  • Çocuğunuzun kıyafetlerini çıkarın yalnızca iç çamasırı ile kalmasını sağlayın.

  • Üzerini bir tülbent veya çarşaf ile örtün.

  • Odanın ısısını azaltın.

  • Yüksek ateş ile birlikte vucudun sıvı ihtiyacı artar bu nedenle bol sıvı almasını sağlayın. Arada bir evde kolayca hazırlayabileceğiniz limonata, portakal suyu vermeniz çocuğu rahatlatır.

  • Soğuk su ile nemlendirilmiş bir kaç havlu anlına, el ve ayak bileklerine uygulanabilir.

  • Düzenli olarak ateşini ölçünüz.

  • Daha önceden doktorunuzun önerdiği bir ateş düşürücü şurup verip gözlemleyin. Çocuğunuzun kilosuna uygun ölçekte vermeye dikkat edin. Bu bilgiler ilaç kutularında bulunana prospektüslerin “doz” bölümünde yazar. İki yaş altındaki çocuklara doktorunuza danışmadan ateş düşürücü asla vermeyiniz ve hemen doktorunuza müracat ediniz. Doktora gidene kadar geçen sürede bebeğin ve 2 yaş altı çocuğunuzu gözlemleyin ve serin tutmaya çalışın.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …