13 Temmuz 2024

Aşı Takvimi

Çocuklar aşılanmadan hastalığa neden olan bir mikrooranizmaya maruz kalırsa, vücudu o hastalıkla savaşmak için yeterli derecede güçlü değil ise hastalık onlar için tehdit oluşturur. Bazı hastalıklara karşı aşı bulunmadan önce, çocuklar boğmaca, kızamık ve çocuk felci gibi hastalıklardan dolayı ölmekteydi. Bu hastalıklara neden olan mikroplar günümüzde hala mevcut olmakla birlikte, aşı ile korundukları için bu hastalıklar eskisi kadar sık görülmemektedir.

Çocukları bağışıklamak, hastalık mikroplarının çevrede dolaşmasını ve bulaşma riskini azaltır. Böylece sadece aşılanan çocukları değil tüm toplumu, özellikle de bağışıklık kazanmamış kişileri de korur. Bağışıklık oluşmamış kişiler, henüz yaşı aşılanacak kadar büyümemiş bebekler olduğu gibi bazı tıbbi nedenlerden dolayı aşılanamayan ve bağışıklık yetmezliği olan kişiler de olabilir. Bağışıklama ayrıca hastalıkların yayılmasını ve salgın oluşumunu yavaşlatır, hatta durdurur.

Çocukların doğduğu andan itibaren belirli bir yaşa gelinceye kadar bir dizi aşı olması gereklidir. Aşağıdaki “aşı takvimi” hangi aşının ne zaman uygulanacağını göstermektedir.

 asi-takvimi-2014

Hepatit A aşısı : Hepatit A enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar.

Hip B Aşısı : Hepatit B enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar.

Hemofilus influenza (Hib aşısı) : Özellikle süt çocukluğu döneminde en sık menenjite neden olan bakteriye karşı olan aşıdır. Halk arasında menenjit aşısı olarak da bilinir.

Pnömokok Aşısı : Pnömokok bakterisinin neden olduğu, zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı ve bakteriyemi denen hastalığa karşı bağışıklık sağlar.

R : Rapel, pekiştirmek için tekrarı yapılması gereken aşılar.

 

Daha fazla bilgi için bakınız :

http://thsk.saglik.gov.tr/

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …