21 Eylül 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / Antioksidan Nedir ve Nerelerde Bulunur?

Antioksidan Nedir ve Nerelerde Bulunur?

antioksidan-nelerde-bulunur

Canlı bütün organizmalar varlıklarını sürdürebilmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijeni kullanarak aldıkları besinlerin ve maddelerin yıkımını sağlayarak enerji üretirler. Nevar ki, Oksijen, yaşam için esas elementlerden biri olmakla birlikte tabiri caizse “iki ucu keskin bıçak” gibidir. Çünkü Oksijen atomu çok aktif bir atom olup moloküllerin yıkımı sırasında serbest radikal denilen zararlı moloküllerin oluşumuna da  neden olur. Bu zararlı Serbest radikal molekülleri sağlıklı hücrelere atak yapma kapasiteleri nedeniyle zarar verirler. Bazen bu zarar kalıcı olabilir. Bunlara örnek verecek olursak;

  • Kanser

  • Kalp hastalıkları

  • Beyin fonksiyonlarında azalma

  • Bağışıklık Sisteminin zayıflaması

Serbest radikallerin 50 den fazla hastalığın etkeni olduğu tahmin edilmektedir.

Şanslıyız ki, bunlara karşı savaşan maddeler de var. İşte bu madde veya moleküllere Antioksidan adı verilir.

Antioksidanların faydaları saymakla bitmez; böbrek fonksiyonlarını destekler, ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlarlar, yenilenme fonksiyonunun gelişmesine yardımcı olurlar, sinir sistemini güçlendirirler, yaşlanmaya karşı etkilidirler, karaciğeri korurlar, immün sistemi destekleyerek vücut savunmasının gelişimini sağlarlar, obeziteyi azaltırlar, göz sağlığı ve görme işlevini desteklerler, sindirim sistemine karşı koruyucudurlar, solunumu desteklerler, uyku kalitesini artırmaya yardım ederler…

Dengeli bir diyet vücudumuzun serbest radikallere ve daha pek çok zarar veren maddelere, mikroplara, zararlı ışınlara ve daha pek çok karşı bizi korurlar. Ancak bir antioksidan molekül zararlı bir maddeye karşı işlem yaptıkdan sonra özelliğini kaybeder ve tekrar özelliğini kazanması için vücutta bir takım döngüye girerler. Bu döngü içinde yer alan bazı moleküllerin varlığı ile desteklenerek yenilenirler. İşte bu nedenledir ki, bütün sağlık çalışanları sağlıklı ve dengeli beslenme üstünde duruyorlar.

Bu döngünün baş kahramanları olan Betakaroten, E Vitamini ve C Vitamini, Demir, Çinko, Selenyum gibi mineraller ile glutatyon’dur. Glutatyon üretimini artıran bazı besinler; avakado, brokoli, şeftali, lahana, Sarımsak, karnabahar, soğan, domates, kırmızı biber gibi.

Sonuç, vücudumuza yardımcı olmak için düzenli sebze ve meyva tüketmek gerekli.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.