21 Eylül 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / Antibiyotikler Hangi Durumda Etkilidir?

Antibiyotikler Hangi Durumda Etkilidir?

antibiyotikAntibiyotikler keşfedildiklerinden bu yana insan sağlığı için çok büyük hizmetler vermişlerdir ve vermeye devam edeceklerdir. Evet, antibiyotikler doğru zamanda hastalığa en uygun, doğru antibiyotik seçilip uygun doz ve aralıkta kullanıldığında yararlı ve etkilidirler. Ancak yersiz kullanımları günümüzde, medyada da çok duymaya başladığımız “Antibiyotik Direnci” gelişmesine neden olmuş ve gelecekte sağlığımızı enfeksiyonlara karşı tehdit etmeye başlayacak boyutlara gelmek üzeredir. Direnç gelişimi antibiyotikleri etkisiz hale getirmeye başlamıştır. Bu nedenle biz de bu konuya bir kez daha değinmek istedik.

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotikler ; bazı bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan, bakterileri öldüren ve/veya üremesini durduran ilaçlardır. Antibiyotik dozunun yetersiz veya aşırı olmasının yanı sıra doz aralıklarının uygunsuz olması da antibiyotik direncine yol açar.

Bunları Biliyor muydunuz?

 • Antibiyotiğe duyarlı bakterilerin antibiyotiğe maruz kaldıklarında öldükleri halde, dirençli bakterilerin büyümeye ve çoğalmaya devam edebildiğini, bu dirençli bakterilerin toplumda hızla yayılarak diğer insanlarda da enfeksiyonlara neden olur.

 • Uygunsuz antibiyotik kullanımı, antibiyotiklere karşı direnci artırdığını ve antibiyotik kullanımı gerektiğinde kullanılan bu antibiyotik yetersiz kalır.

 • Artan antibiyotik direnci günümüzde ve gelecekte antibiyotiklerin etkinliğini tehdit etmektedir.

 • Etkili antibiyotikler olmadan yoğun bakım, organ nakli, kanser kemoterapisi, yeni doğan bebeklerin bakımı veya kalça ya da diz protezi ameliyatı gibi yaygın cerrahi işlemlerin uygulanması mümkün olamaz.

 • Bu nedenle her antibiyotik her hastalıkta kullanılmaz.

 • Ülkemizde antibiyotiklerin, en çok kullanılan ilaçlar içerisinde olduğu ve ne yazık ki bunların önemli bir kısmının gereksiz ya da yanlış kullanıldığı tespit edilmiştir.

 • Bugün dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıkları Dünya’da ve ülkemizde insanlığı tehdit eden ciddi bir sorun haline gelmiştir.

 • Bazı ülkelerde doğru antibiyotik tedavisinden yoksun olan insanların hayatlarını kaybettiği ve uygunsuz kullanımdan kaynaklı antibiyotik direncinin her kıtada endişe yaratmaya devam etmekte olduğunu biliyor muydunuz?

Doğru Bilinen Yalnışlar ;

 • Antibiyotikler yalnızca bakteriler için etkilidir, virüslere bağlı (nezle, soğuk algınlığı, grip..gibi) enfeksiyonları tedavi edemez.

 • Antibiyotikler ateş düşürmez, sadece uygun doz ve şekillerde kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer.

 • Soğuk algınlığı ve grip çoğunlukla kendi kendine iyileşebilen hastalıklardır. Antibiyotik alımını gerektirmez. Destekleyici, şikayetleri hafifletici tedaviler uygulanabilir.

 • Antibiyotik, sizin grip ve soğuk algınlığını atlatmanıza yardımcı olmaz çünkü virüslere karşı etkili değildirler.

 • Antibiyotik ağrıyı dindirmez, burun akıntısını, öksürüğü hafifletmez çünkü virüslerin neden olduğu bu şikayetlere etkisizdir.

 • Antibiyotik, grip ve soğuk algınlığının başkalarına geçişine engel olmaz.

 • Hekim önerisi olmadan kullandığımız antibiyotiğin etkisi olmayacağı gibi, yaygın ve yanlış kullanıldığında hızla direnç gelişir.

 • Antibiyotiklere karşı direnç geliştiğinde, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara maru kaldığımızda bu hastalıkların tedavisinde direnç gelişmesi nedeniyle bu antibiyotikler etkili olamaz.

Lütfen! çocuklarımızın ve kendimizin geleceğini düşünerek doktorumuzun reçetelediği, hastalığınız ile uyumlu yazılmış antibiyotikleri yine doktorunuzun tarif ettiği biçimde, uygun zaman aralığında ve miktarda sonuna kadar kullanınız. “Antibiyotik direnci” gelişimini önlemeye katkı sağlayınız.

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.