3 Aralık 2023

Antibiyotik Nedir?

antibiyotikBu yazımızda Antibiyotik nedir? sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu hastalıklar ve enfeksiyonlara karşı önlem ve tedavi amaçlı kullanılan mucizevi ilaçlardır. 70 yılından fazla bir süre önce keşfedildiklerinden bugüne Dünya genelinde hayatımızı koruyan ve cerrahi girişimlerde hayati tehlikeye neden olabilecek enfeksiyonlara karşı önleyici ilaçlardır.

Son 25 yıldır yeni bir grup antibiyotik keşfi bulunmamaktır. Bu durum yeni bir durum olmamakla birlikte gün geçtikçe Antibiyotiklere karşı direnç yaygınlaşmakta ve hayatımızı tehdit edici boyutlara ulaşmadan antibiyotik kullanım bilinçliliğinin artması ve ciddi önlemler alınmasını gerektiren bir durumdur.

Peki “antibiyotik direnci” ne demek ve nasıl gelişir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam ediniz 🙂

Antibiyotik Direnci Ne Demek?

Antibiyotik Direnci, antimikrobiyal ilaca yani antibiyotiğe karşı mikroorganizmanın direnç göstermesi demektir ki, önceden ilaca karşı hassaslığı olan mikroorganizmalar tarafından geliştirilmektedir. Dirençli mikroorganizmalar antimikrobiyal ilaçlara karşı dayanabilme yetenekleri sayesinde ilaca karşı atak yapabilirler. Bunun sonucu, tedavi etkili olmamakta ve enfeksiyon devam etmekte hatta diğer kişilere yayılabilmektedir.

Antimikrobiyal direnç, yanlış antibiyotik kullanımı sonucu gelişmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyılın başlıca dikkat edilmesi gereken bir konusu olarak önem taşımaktadır.

Antimikrobiyal Dirence sahip mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların tedavisi uzamakta, hasta daha uzun süre sıkıntı çekmekte ve tedavi maliyeti artmaktadır.

Antibiyotik Direncini azaltmak için her kişiye önemli sorumluklar düşmektedir.

Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalı?

  • Nezle, soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlarının tedavisi için kesinlikle Antibiyotik kullanmayınız ve doktorunuza danışınız.
  • Komuşunuzun, arkadaşınızın tavsiyesine göre antibiyotik kullanmayınız.
  • Doktorunuz reçetelediği zaman antibiyotik kullanınız.
  • Doktorunuz tarafından Antibiyotik reçetelendiğinde tedavi planına uyunuz. Hastalığınızın belirtilerinde iyileşme gözlemleseniz dahi ilacı önerilen süre bitene kadar kullanmaya devam ediniz.
  • Size önerilen Antibiyotiği başka birine tavsiye etmeyiniz.


 

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …