21 Eylül 2019
Ana Sayfa / e-Eczacı / Antibiyotik Nedir?

Antibiyotik Nedir?

antibiyotikBu yazımızda Antibiyotik nedir? sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu hastalıklar ve enfeksiyonlara karşı önlem ve tedavi amaçlı kullanılan mucizevi ilaçlardır. 70 yılından fazla bir süre önce keşfedildiklerinden bugüne Dünya genelinde hayatımızı koruyan ve cerrahi girişimlerde hayati tehlikeye neden olabilecek enfeksiyonlara karşı önleyici ilaçlardır.

Son 25 yıldır yeni bir grup antibiyotik keşfi bulunmamaktır. Bu durum yeni bir durum olmamakla birlikte gün geçtikçe Antibiyotiklere karşı direnç yaygınlaşmakta ve hayatımızı tehdit edici boyutlara ulaşmadan antibiyotik kullanım bilinçliliğinin artması ve ciddi önlemler alınmasını gerektiren bir durumdur.

Peki “antibiyotik direnci” ne demek ve nasıl gelişir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam ediniz 🙂

Antibiyotik Direnci Ne Demek?

Antibiyotik Direnci, antimikrobiyal ilaca yani antibiyotiğe karşı mikroorganizmanın direnç göstermesi demektir ki, önceden ilaca karşı hassaslığı olan mikroorganizmalar tarafından geliştirilmektedir. Dirençli mikroorganizmalar antimikrobiyal ilaçlara karşı dayanabilme yetenekleri sayesinde ilaca karşı atak yapabilirler. Bunun sonucu, tedavi etkili olmamakta ve enfeksiyon devam etmekte hatta diğer kişilere yayılabilmektedir.

Antimikrobiyal direnç, yanlış antibiyotik kullanımı sonucu gelişmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyılın başlıca dikkat edilmesi gereken bir konusu olarak önem taşımaktadır.

Antimikrobiyal Dirence sahip mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların tedavisi uzamakta, hasta daha uzun süre sıkıntı çekmekte ve tedavi maliyeti artmaktadır.

Antibiyotik Direncini azaltmak için her kişiye önemli sorumluklar düşmektedir.

Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalı?

  • Nezle, soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlarının tedavisi için kesinlikle Antibiyotik kullanmayınız ve doktorunuza danışınız.
  • Komuşunuzun, arkadaşınızın tavsiyesine göre antibiyotik kullanmayınız.
  • Doktorunuz reçetelediği zaman antibiyotik kullanınız.
  • Doktorunuz tarafından Antibiyotik reçetelendiğinde tedavi planına uyunuz. Hastalığınızın belirtilerinde iyileşme gözlemleseniz dahi ilacı önerilen süre bitene kadar kullanmaya devam ediniz.
  • Size önerilen Antibiyotiği başka birine tavsiye etmeyiniz.


 

Bunu Gördünüz mü?

İlaç Yönetimi Nasıl Olmalı?

İlaç yönetimi, ister reçeteli isterse reçetesiz (OTC) olsun gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Günümüzde birden fazla …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.