30 Mayıs 2024

Annelik ve Endişe

endiseli-anneSağlıklı dozlarda endişe gereklidir. Bizi güdüler ama kalıcı endişe ve korku, ruh sağlığı ve fiziksel sermayemizden ödün vermemize başlamak demektir ki, bu çok yıpratıcıdır ve gerçekten anksiyeteye neden olur. Özellikle çalışan annelerde endişe yani anksiyete daha sık rastlanmaktadır.

Anne olarak keyfinizi kaçıran ve strese yani anksiyete=endişeye neden olan alanlar nelerdir;

Çocuğun sağlığı hakkında duyulan endişe;

Günümüzün internet kullanan anneleri her çeşit bilgiye ulaşabilmektedir. Çok fazla bilgi fazladır. Ne varki, çocuğunuz her öksürdüğünde veya vızıkladığında hemen internet başına koşup araştırma yapıp öğrendikleriniz ile harekete geçerseniz gereksiz kaygıya neden olursunuz. Annelik sezilerinize her zaman güvenmek çok önemlidir ancak hastalık söz konusu olduğunda doktorunuzdan yardım alınız.

Çocuğun güvenliği konusunda duyulan endişe;

Etrafımızın tehlikelerle dolu olmadığı bir dünya yok gibi. Dünya tehlikelerle dolu fikrine yapışan anneler her türlü fikri, olasılığı düşünüp üretirler. Sakin olun. Hiçbir anne her zaman çocuğunun yanında olamaz. Bu nedenle çocuklarımıza güvenlikleri için neler yapması gerektiğini öğretmek ve olamadığımız yerde çocuklarımızı koruması için allaha güvenmek gerek.

Çocuğun performansı hakkında duyulan endişe;

Her çocuk annesi için parlayan bir yıldız gibidir doğal olarak. Ancak bazı anneler vardır ki, çocuğun üzerine daha fazla ışık tutulsun ister. Bazı anneler de çocuğunun başarısız olacağına kendini o kadar inandırmıştırki panik olurlar. Kimi anneler de basketbol oynayan veya bale yapan çocuklarının yıldız olduklarına düşünüp inanırlar ve bu durumu çocuğa yansıtırlar. Ve peşine gelen performans düşüklüğü sonuç her iki taraf içinde hayal kırıklığı. Bu tutumlar çocuğun sürekli hata yapmasına neden olur.

Bu tutumların yerine çocuğunuzu destekleyerek “yaptığının en iyisini yap” sloganıyla teşvik etmek onu mutlu etmenin ve stresi azaltmanın en iyi yoludur diyebiliriz.

Gelecek hakkında duyulan endişe;

Kimsenin kristal küresi yokki geleceği bilebilsin. Hiç kimse çocuğunun çok meşhur bir sanatçı veya nobel ödüllü bilim adamı olacağınadan ya da başarısız bir evliliği , mutsuz bir iş hayatı olacağını bilemez. Sadece birşeylerin Yanlış gittiğini ve bunları nasıl önleyebileceği konusunda öngörülerde bulunabilir. Çocuk adına olayları çözmek yerine olaylara geniş bir çerçeveden bakmak olayı bir resim gibi görmek en iyisi. Çocuğun olayların nasıl üstesinden geleceğini öğretebilmek için değişikliklerle mücadele etmesi gerektiğini öğretmek en iyisi.

Çocuğun mutluluğu hakkında duyulan endişe;

Her suratını astığında üzülüp her güldüğünde gülersek, bugün niye üzgün diye moralimiz bozulursa endişe sahibi oluruz. Bunun yerine çocuğu mutsuz eden nedene veya olaya konsantre olursak endişe ve korku duyacak konulardan kendimizi uzak tutmuş oluruz. Böylece tepkilerimiz daha kontrollü olacağından çocuk üzerinde Yanlış davranışsal irdelemeye, korkuya neden olmayız. Çocuğa olayların poitif yönünü göstermeye odaklanmalıyız.

Eğer bu duyguları sık sık yaşıyorsanız, panik olup kalp çarpıntısı, titreme veya nefes darlığı çekiyorsanız bir uzmandan yardım almak için doktora müracat ediniz.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Terapisi ve İkili İlişkilerde Öfke

Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çiftin bu …