30 Eylül 2023

Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları

emzirmeHiç kuşkusuz anne sütü bebek için iyi besindir. Bebeklerin ilk alti ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi yeterlidir. Anne sütü bebeğin gelişmesi için gerekli protein, karbonhidrat, yağ, sıvı, vitamin ve mineralleri yeterli miktarda içerir. Aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren çok sayıda bağışıklık maddelerini içerir. Hastalıklara karşı daha dirençlidirler. Hastalandıklarında ise diğerlerine göre daha çabuk iyileşirler. Anne sütünün koruyucu etkisi, süt verilmesi kesildikten sonra da devam eder. Sindirimi kolay olduğundan kabızlık, ishal gibi sindirim problemleri az görülür. Allerjik hastalıklardan koruyucu etkisi de vardır. Özellikle besin allerjisi gibi hastaklara karşı bebeği anne sütü aldığı süre boyunca korur.

Anne sütü ile beslenmenin erişkin yaşta şeker hastalığı, obezite gibi hastalıklara karşı koruduğu üzerine bazı bilimsel araştırmalar vardır.

Emzirmenin anne sağlığı üzerine de olumlu etkileri vardır. Anne ile bebek arasında duygusal bağ kurulmasını sağlar.

Emzirme sırasında anne vücudundan salgılanan hormonlar (oksitosin ve prolaktik) doğum sonrası kanamaları azaltır, rahmin daha çabuk toparlanmasını sağlar, annenin kilo vermesini kolaylaştırır. İlk altı ay anne sütü verilmesi, annenin ragl olmasını geçiktirerek annenin demir kaybınıönler ve yeni bir hamileleik için koruma sağlar. Emziren annelerin yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma olasılığı daha azdır.

Emzirmenin anne ve bebek sağlığı üzerine olan olumlu etkilerinin yanı sıra sosyal ve ekonomik faydaları da vardır. Anne sütü steril ve her an kullanıma hazırdır. Annenin hayatını kolaylaştırır ve her an her yerde olabilme rahatlığı sağlar.

Bunu Gördünüz mü?

Emzirmeyi Sonlandırmak

Emzirmeyi sonlandırmak sanıldığı kadar zor değil. Zor olan annelerin emzirmeyi nasıl bırakılacağını bilememesi ve endişe …