17 Şubat 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Emzirme / Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları

Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları

emzirmeHiç kuşkusuz anne sütü bebek için iyi besindir. Bebeklerin ilk alti ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi yeterlidir. Anne sütü bebeğin gelişmesi için gerekli protein, karbonhidrat, yağ, sıvı, vitamin ve mineralleri yeterli miktarda içerir. Aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren çok sayıda bağışıklık maddelerini içerir. Hastalıklara karşı daha dirençlidirler. Hastalandıklarında ise diğerlerine göre daha çabuk iyileşirler. Anne sütünün koruyucu etkisi, süt verilmesi kesildikten sonra da devam eder. Sindirimi kolay olduğundan kabızlık, ishal gibi sindirim problemleri az görülür. Allerjik hastalıklardan koruyucu etkisi de vardır. Özellikle besin allerjisi gibi hastaklara karşı bebeği anne sütü aldığı süre boyunca korur.

Anne sütü ile beslenmenin erişkin yaşta şeker hastalığı, obezite gibi hastalıklara karşı koruduğu üzerine bazı bilimsel araştırmalar vardır.

Emzirmenin anne sağlığı üzerine de olumlu etkileri vardır. Anne ile bebek arasında duygusal bağ kurulmasını sağlar.

Emzirme sırasında anne vücudundan salgılanan hormonlar (oksitosin ve prolaktik) doğum sonrası kanamaları azaltır, rahmin daha çabuk toparlanmasını sağlar, annenin kilo vermesini kolaylaştırır. İlk altı ay anne sütü verilmesi, annenin ragl olmasını geçiktirerek annenin demir kaybınıönler ve yeni bir hamileleik için koruma sağlar. Emziren annelerin yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma olasılığı daha azdır.

Emzirmenin anne ve bebek sağlığı üzerine olan olumlu etkilerinin yanı sıra sosyal ve ekonomik faydaları da vardır. Anne sütü steril ve her an kullanıma hazırdır. Annenin hayatını kolaylaştırır ve her an her yerde olabilme rahatlığı sağlar.

Bunu Gördünüz mü?

Emzirmeyi Sonlandırmak

Emzirmeyi sonlandırmak sanıldığı kadar zor değil. Zor olan annelerin emzirmeyi nasıl bırakılacağını bilememesi ve endişe …

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.