21 Eylül 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Emzirme / Anne Sütü Üretimi Nasıl Artar?

Anne Sütü Üretimi Nasıl Artar?

anne-sutunu-artirmak

Emziren annelerin çoğu sütlerinin bebeklerine yeterli olmadığı konusunda endişelenirler. Anne sütü üretimi ve artırmanın yollarını arayan çiçeği burnunda anneler için yapılacaklar çok da zor değil. Unutulmaması gereken yalnızca anne sütünün miktarının çokluğu değil aynı zamanda besleyici özellikte olması da bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bebeğiniz ve sizin sağlığınız için yeterli, çeşitli ve dengeli beslenmelisiniz. Yeterli ve dengeli beslenme anne sütünün miktarı, içeriği ve süresi üzerinde etkilidir.

Emziren annelere öneriler;

 • Süt besleyiciliği ve miktarını artıran en önemli etken su tüketimidir. Günde en az 2-3 litre su tüketin ve her emzirme sonrası kaybettiğiniz sıvıyı yerine koyun.
 • Hızlı kilo vermek için diyet yapmayın. Emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslendiğinizde kilo verirsiniz. Hızlı kilo vermek anne  sütü üretimini olumsuz etkiler.

 • İyi bir uyku anne sütü üretimi ve miktarını artıran önemli etkenlerden biridir. Bebeğiniz uyurken siz de her fırsatta dinlenin ve uyumaya vakit ayırın.

 • Emzirme işlemini aceleye getirmeyin. Sizin ve bebeğinizin rahat ettiği bir pozisyonda bebeğiniz emmeyi bitirene kadar (yaklaşık 20 dakika) emzirin.

 • Mevsim meyvelerinden tüketin.

 • Her besin grubundan tüketmeye özen gösterin. Günlük protein ihtiyacınızı karşılarken hem bitkisel gibi hem hayvansal protein kaynaklarını kullanın.

 • Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin gıdaları her gün tüketin.

 • Roka, semizotu, maydanoz ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin.

 • Çok şekerli ve tatlı tüketiminin süt oluşumuna hiçbir katkısı yoktur. Tatlı ihtiyacınızı sütlü tatlılar ve meyveler ile sağlarsanız gereksiz kalori alımını engellersiniz.

 • Arpa, siyah susam, kimyon, fesleğen, dereotu, sarımsak, yulaf, ezmesi, zeytinyağı, rezene, keten tohumu yağı, susam yağı gibi gıdaları öğünlerinize ekleyin.

 • Balkabağı, havuç, kayısı, kavun gibi turuncu renkli sebze ve meyveler beta karoten açısından zengin oldukları için beslenmenize destek olur.

 • Gergin ve tam boşalmamış memede süt yapımı yavaşlar ya da durabilir. Bu nedenle bir meme emzirildikten sonra diğer memeye geçilmelidir.

 • Bebeğiniz her ağladığında emzirin. Gece emzirmesi de süt oluşumunu artırır.

 • 6 aydan sonra ek gıdaya geçilse bile iki yaşına kadar bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

 • Emzirirken süt gelsin diye memeye makas hareketi yapmak süt kanallarınızın tıkanmasına yol açabilir. Memenizi alttan ve üstten yanda C harfi oluşacak şekilde hafifçe sıkarak emzirin.

 • Emzirme döneminde asla sigara ve alkol tüketmeyin. Kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durun.

 • Emzirirken doğum kontrol hapı kullanmamanızda fayda var. Çünkü bu da süt üretimini azaltabilir.

 • Emzirme döneminde hamile kalmak süt üretimi durdurur.

*Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışın.

Bunu Gördünüz mü?

Emzirme Artık Çok Kolay!

Emzirme oldukça yorucu ama bebek ile anne arasında bir ömür taşınacak sevgi bağlarının kurulduğu mucize …

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.