4 Ekim 2022

Alerji Nedir ?

Prof-Dr-Sebnem-Gultekin
Prof-Dr-Sebnem-Gultekin

Alerji nedir?

Çevremizde yaygın olarak bulunan alerjenlere bazı kişiler diğerlerinden daha fazla duyarlı olup (atopik kişiler) onlara karşı alerjik olmayan normal kişilerden (atopik olmayan) çok daha abartılı bir reaksiyon verirler. Bu duruma alerji denilmektedir. Toplumda yaşayan bireylerin yaklaşık %30’u alerjik tabiattadır. Bu kişiler duyarlı oldukları bazı alerjenlere karsı özel E tipi antikorlar aracılığıyla abartılı bir reaksiyon oluşturabilme yeteneğindedirler.

Bu tip antikorlara bağlı olarak bazen değişik alerjik hastalıklar ortaya çıkabilir. Ancak tek başına alerjik bünyeye sahip olmak, yani atopik olmak bir hastalık olmayıp alerjik hastalıklara bir çeşit aday olma, yatkın olma durumudur.

Alerji teşhisi nasıl konur?

Alerjik hastalıklarla uyumlu yakınmaları olan kişilerde ailede benzer hastalığı olanların varlığı, şikayetlerin süreğen ve tekrarlayıcı olması, mevsimlere göre değişmesi, diğer alerjik hastalıkların eslik etmesi gibi hastanın öyküsünde tipik özellikler alerjik bir hastalığı telkin eder. Kanda özel E tipi antikorların araştırılması, alerjik cilt testleri ve hastalığın tipine göre değişen diğer tetkiklerle kesin teşhis konulabilir.

Alerji çeşitleri nelerdir?

– Alerjik bronş astımı
– Alerjik burun ve göz nezlesi (saman nezlesi, bahar nezlesi ve tıbbi adıyla alerjik rinokonjoktivit),
– Besin alerjisi,( besin alerjisi için bakınız ” Besin alerjisi ve intolaransı

– İlaç alerjisi,
– Deri alerjisi (bebeklik egzeması, egzema ve tıbbi adıyla atopik dermatit),
– Hayvan alerjisi,
– Böcek alerjisi,
– Çalışılan ortamdaki maddelere karsı olan mesleki alerjiler

Alerji Testi

Alerjik rinit, astım, gıda alerjisi ve arı alerjisi gibi hastalıkların tanısında kullanılır. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede neticelenen bir testtir. Bu test uygulanmadanen az 7 gün öncesinde alerji ile ilgili “hap” seklinde ilaçları (anti-histaminler) kullanılmaması gereklidir.

Bunu Gördünüz mü?

Öfke Nedir ve Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke doğal, anlaşılabilir ve hepimizin yaşadığı bir duygudur. Çoğunlukla yaşamaktan kaçınır ve yaşamak istemeyiz. Öfkelenmemek …